Pierwszy crowdfunding mody w Polsce

Moda | 27 sierpnia 2014 | 7 komentarzy

Zamiast marudzić na otoczenie i bezmyślnie nakładać złote majtki na tyłki prezesów sieciówek, zróbmy coś sensownego.

Wisłaki - projekty ubrań

 

Na przykład, wesprzyjmy polską modę, a przy okazji uczyńmy coś pożytecznego dla środowiska. Ruszył pierwszy crowdfunding mody ekologicznej. Nazwa – Wisłaki. Nieprzypadkowa. Inicjatorzy idei, czyli młoda projektantka Dominika Naziębły* wraz z menedżerem (i aktorem teatralnym!) Łukaszem Gosławskim** połączyli pasję do Warszawy i Wisły wraz z jej ekosystemem z rozsądnym myśleniem o modzie, czy raczej – przemyśle odzieżowym.

Idea jest prosta. Naziębły zaprojektuje ubrania, ozdobione nadrukami z wizerunkiem nadwiślańskich zwierząt. Same rysunki wykonają ilustratorki Agata Dudek i Gosia Nowak. Ciuchy będą ekologiczne, opatrzone certyfikatem GOTS i wykonane w Polsce. Pięć złotych z każdego ubrania przekazane zostanie na wsparcie chronionych nadwiślańskich zwierzaków Ogólnopolskiemu Towarzystwu Ochrony Ptaków.

Żeby projekt wypalił, potrzeba 20 tysięcy złotych. Tyle pochłonie produkcja, szwalnie, zakup materiałów itp. Do pomysłu przekonało się kilkadziesiąt instytucji, inicjatyw, knajp, barów, a nawet jeden komercyjny teatr. Inwestując w Wisłaki można otrzymać od nich konkretne dobra (od kanapki po bilet), nie mówiąc, oczywiście, o samej modzie Naziębły & co.

Jak to zrobić? Wystarczy wejść na https://mintu.me/projects/cf/moda/257/wislaki/, wybrać konkretną „nagrodę”, zapłacić (od 10 złotych w górę) i kibicować, by do 21 września udało się łącznie zebrać wymagane minimum. Idea crowdfundingu to jeden z pożyteczniejszych pomysłów w sieci ostatnich lat. Tak jak wymyślony w Bangladeszu, a nagrodzony Noblem system mikropożyczek. Na konkretnych stronach internetowych autorzy rozmaitych konceptów zbierają pieniądze na swoją inicjatywę wśród internautów, oferując w zamian konkretne korzyści. Określają przy tym kwotę, jaka im jest potrzebna do realizacji przedsięwzięcia. Jeśli się uda, wpłacający określoną sumę otrzyma obiecaną korzyść. Jeśli jednak kwota nie zostanie zebrana – dostanie swoje pieniądze z powrotem. Szczegółowe zapisy znajdziecie w punkcie 6. regulaminu.

A skąd sam pomysł na projekt i połączenie go ze zwierzętami? – Zwierzaki pojawiły się równocześnie do samej idei propagowania ekomody. To ma być projekt dostępny i przyjemny, więc nie kto inny, tylko zwierzaki mogły zostać jego bohaterami, zwłaszcza, gdy można im dodatkowo pomóc. W Warszawie mieszkam dopiero od roku, to pewnie przyczyna poszukiwania lokalnych tematów, nawet podświadomie – wytłumaczyła mi Dominika. Jak twierdzi, samo tworzenie kolejnego ubrania w pewnym momencie nie było już dla niej wystarczające. – Wówczas zawsze pojawia się pytanie „po co?” – mówi Naziębły, której dyplomowa kolekcja na łódzkiej ASP oparta była o recykling. Podobnie jak praca magisterska, która dotyczyła świadomości w modzie , zarówno konsumenta, jak i projektanta. – W Wisłakach opowiadamy właśnie, że ekologia jest na co dzień. To to co jemy, czym się otaczamy, jak wyglądamy. Co więcej, to proste i przyjemne! – dodaje.

I słusznie. Kalendarz związany z projektem jest ciekawy:

niedziela 31.08 „Śladem WISŁAKÓW” – spacer z ornitologiem prawym brzegiem Wisły. Start spod Tematu Rzeka godz. 10.00

czwartek 04.09 „Eko crowdfunding” – warsztaty w kontenerze Grolscha – Temat Rzeka

niedziela 07.09 „Ekologiczna moda” – konferencja podczas Wawa Design Festival

wtorek 30.09 „WISŁAKI. podsumowanie! – miejsce jeszcze nie potwierdzone

A oprócz tego impreza „WISŁAKI” impreza by Cydr Lubelski na barce Sen Pszczoły.

 

Wesprzyjmy ich. Mam frajdę ogłosić, że MICHALZACZYNSKI.COM objął inicjatywę patronatem.

 

* Dominika Naziębły

Dominika Naziębły projektant ubiorów WIsłakowych

Rocznik 1986. Absolwentka łódzkiej ASP, w 2010 obroniła dyplom w pracowni projektowania ubioru. W 2012 roku wyróżniona przez brytyjski portal Not Just a Label tytułem ‘Black Sheep’ – najbardziej obiecujący młodzi projektanci na świecie. Na swoim koncie ma liczne publikacje w magazynach Sublime Magazine, Fiasco Magazine, Contributor Magazine, Fashion Magazine, Elle, Wysokie Obcasy. Jako narzędzi projektowych używa upcyclingu, recyclingu, wykorzystuje tkaniny ekologiczne (www.dominikanaziebly.com).

** Łukasz Gosławski

Łukasz Gosławski manager Wisłaków

Rówieśnik Dominiki. W 2012 roku z tytułem magistra sztuki opuścił mury wrocławskiej PWST na Wydziale Aktorskim. Od 2011 roku gra na scenie Teatru Nowego im. K. Dejmka w Łodzi. Od 2013 roku studiuje na kierunku Organizacja Produkcji Filmowej i Telewizyjnej w PWSFTViT im. L. Schillera w Łodzi. Jest pasjonatem nowych technologii w sztuce i teatrze, prywatnie warszawski aktywista i manager Wisłaków.

7 Komentarze

 1. Aneta-blogmocnodygresyjny.pl
  28 sierpnia 2014

  Bardzo fajny pomysł :) Sama chętnei bym wparła te akcje ,najlepiej za taka śliczną bluzę z ptaszkiem ;)Po co kopiować cudze pomysły skoro u nas tyle ślicznych zwierzaków które można umieścić na ciuchach :)Z resztą Robert Kupisz już nam to pokazał wcześniej i rozreklamował naszego wspaniałego orła :)A jesli dodatkowo można przy okazji pomóc zwierzętom i polskim producentom to nic tylko się dołączyć.

  Odpowiedz
  • WISŁAKI
   28 sierpnia 2014

   Serwus Pani Aneto! zapraszamy do włączenia się w projekt!
   bon o wartości 250 zł – taka będzie cena bluzy dostępny do kupienia na:
   https://mintu.me/projects/cf/moda/257/wislaki/
   tym sposobem wesprze Pani akcję a bluza trafi do Pani:)
   pozdrawiamy- WISŁAKI

   Odpowiedz
 2. Aneta-blogmocnodygresyjny.pl
  28 sierpnia 2014

  Idę wobec tego poczytać więcej o Waszej akcji :)

  Odpowiedz
 3. KOLORowanka
  29 sierpnia 2014

  Połączenie designu ze świetną akcją :D
  Polecam, wspieram i bardzo ale to bardzo 3mam kciuki :) do tego dodam, że ptak-przepięknie zaprojektowany. Cudo :)

  Odpowiedz
 4. Aneta-blogmocnodygresyjny.pl
  29 sierpnia 2014

  Poleciłam akcję też na moim blogu :) a co niech się jak najwięcej ludzi o tym dowie :)

  Odpowiedz

Dodaj komentarz