Mariusz Przybylski „Pulsar”. Relacja z pokazu

Moda | 1 lutego 2013 | 8 komentarzy

prz

Najnowsza kolekcja Mariusza Przybylskiego „Pulsar” wydaje się podążać we wszystkich kierunkach. Zupełnie jak jego modele i modelki, przecinający pod każdym z możliwych kątów wybieg, co raz to zmieniając nieoczekiwanie trajektorię. Ale ten pozorny, kosmiczny chaos, został przez projektanta ujarzmiony w sposób bardziej niż satysfakcjonujący.

AKPA_Przybylski2_1093 m

Przyjrzyjmy się tym paradoksom. W „Pulsarze” (pulsar to gwiazda neutronowa emitująca w równych ostępach czasu promieniowanie elektromagnetyczne) widać fascynację awangardą, a jednocześnie próbę utrzymania dyscypliny typowej dla ubioru klasycznego, przez co kolekcja jest zarówno nowoczesna (co potęgują techniczne tkaniny) i tradycyjna. Przybylski wydaje się hołdować minimalizmowi, co najwyżej bawić w drobną dekonstrukcję (odwrócone klapy płaszcza, przesunięty  lub „pożyczony” kołnierzyk), by za chwilę błysnąć złotem i srebrem w ostentacyjnej ilości. Mamy i modę dynamiczną (ramoneska i rozwinięcie jej formy aż do sukienki jako gwiazdy pokazu) i statyczną (proste bluzy, klasyczne koszule). Do tego echa Husseina Chalayana, starego dobrego Pierre’a Cardina, czy Alexandra Wanga. Dużo geometrii, rzeźbiarskich form i asymetrii, a jednocześnie lekkości. Pięknie pocięta wieczorowa suknia, w sam raz na czerwony dywan, miesza się w „Pulsarze” z sekwencją ubrań na wskroś sportowych – ot, symbioza burżuazji i prostego ludu. Ogólnie – dużo tu stylów, dużo sprzeczności.

„Pulsar” oparty jest więc na przeciwieństwach i kontrastach praktycznie w całej swojej rozciągłości. Ale w swojej różnorodności jest jednocześnie kolekcją harmonijną, spójną i szalenie precyzyjną, co widać dopiero podczas finałowego wyjścia wszystkich sylwetek. Otrzymujemy wtedy konsekwentnie poprowadzony, czasem nostalgiczny, ale niezmiennie zachwycający futuryzm. Oczywiście, z tytułowym blaskiem. Tej przemyślanej i wyrafinowanej kolekcji nie przeszkodziło ani niezbyt fortunne obuwie, ani – moim zdaniem – nielogiczne i przesadnie posępne, jak na tak przebojową propozycję projektanta, tło muzyczne. To najlepsza kolekcja Mariusza Przybylskiego od wielu sezonów.

W ciągu najbliższych tygodni zostanie otwarty pierwszy salon projektanta przy ul. Wilczej 8 w Warszawie.

AKPA_Przybylski_5089 m

AKPA_Przybylski_4852 m

Przybylski

przyb

Przybylski

przy9

Przybylski

8 Komentarze

 1. Jacek S. Kłak
  2 lutego 2013

  Mariusz Przybylski zawsze jest jakiś i to jeden z wiodących projektantów w Polsce, który ma coś do powiedzenia i na siłę nie musi udowadniać,że jest nazwiskiem sceny polskiej które nie trzeba ratować dziwnymi pomysłami scenograficzno-aktorskimi aby utrzymać nadmuchany balon na wczesniej zaplanowanej wysokości. Osobiście załuję ,że nie chce się pokazywać światu poprzez Fashion Week,z pewnoscią byłby już w mediach europejskich. Ale szacunek za talent ,i brawo dla „Sokoła ” za nieszablonowy pomysł pokazu.Jak jest glina to chce się tworzyć jak widzę. Z recenzją zgadzam się w całości 🙂

  Odpowiedz
 2. Marcin Sz.
  2 lutego 2013

  Recenzja niesamowicie trafna – świetnie uchwycona okiełznana złożoność pokazu Przybylskiego. dla mnie bomba! świetne stylizacje, konsekwentny styl. Niesamowite kroje, a wszystko do noszenia! – super, po tylu pokazach Przybylski już nie musi nikomu udowadniać, że ma talent i wie, jak z niego korzystać. Ogromny szacunek.

  Odpowiedz
 3. matt
  2 lutego 2013

  Według mnie niestety jedna z najsłabszych.

  Odpowiedz
 4. D
  2 lutego 2013

  Cześć Michał, lubię czytać Twojego bloga gdyż jest fajny, ale nie bierz tego zbyt osobiście. D

  Odpowiedz
 5. Kaśka
  3 lutego 2013

  „W „Pulsarze” (nazwa pochodzi od nie do końca skonkretyzowanego źródła pulsowania światła w kosmosie)” To nie do końca prawda, pulsar to gwiazda w mgławicy Kraba

  Odpowiedz
 6. Instynkt S
  4 lutego 2013

  Precyzyjna kolekcja. Precyzyjna relacja.

  Odpowiedz
 7. mersace
  4 lutego 2013

  jak zwykle piękna kolekcja – z sezonu na sezon coraz lepsza

  Odpowiedz
 8. Dominika
  6 lutego 2013

  Fajny pokaz.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz