Dziesięciolecie Jaroszewskiej

Moda | 29 lutego 2012 | 3 komentarze

„Opinie o projektach Jaroszewskiej są w branży mody podzielone. Jedni zarzucają jej, ze pod pretekstem promowania kobiecości lansuje przesłodzoną modę na granicy kiczu… „ – czytam w Elle. No tak, może i tak kiedyś było. A w zasadzie – było tak z pewnością. Jaroszewska uwielbiała secesyjną ornamentykę, kolory, świecidełka i błyskotki. Efekt był dyskusyjny, ale gwiazdom się podobało. Sukienki, które należy nazwać wyłącznie „kreacjami”, bo „sukienki” brzmią zbyt zgrzebnie w stosunku do wizualnego przepychu stroju, to coś, za czym większość gwiazd przepada. Wiadomo, Hollywood, czerwony dywan etc.

I taka była Jaroszewska do pokazu na wiosnę lato 2011. Kolekcja, jaką wtedy pokazała, nadal była – jak to się mawia – kobieca, czyli koktajlowa i podkreślająca seksappeal, ale zupełnie pozbawiona pretensji do, nazwijmy to, haute couture. Rzeczy proste, gustowne, do noszenia (więcej o kolekcji tu: https://kobieta.newsweek.pl/poland-fashion-week–czyli-avatar-w-zlotych-gatkach,67395,1,1.html). W ten sposób narodziła się nowa Natalia Jaroszewska.

Wczorajszy pokaz w domu towarowym Vitkac z okazji 10 urodzin stworzonej przez projektantkę marki był bezpośrednim nawiązaniem do nowego etapu twórczości. Żadnego the best of, żadnych wspominek wcześniejszych kolekcji, żadnej barokowości. Praktycznie monokolorystyczna, dżersejowa z elementami skóry, z krojami ze skosu zwiewna, ze zdecydowanymi, łatwo rozpoznawalnymi printami (to już znak charakterystyczny projektantki) gustowna i bardzo komplementarna kolekcja. Chyba najlepsza w karierze Jaroszewskiej.

Natalia Jaroszewska Ameryki nią nie odkrywa. Nie znajdziemy w niej nowych form. Także dla samej Jaroszewskiej, która zatrzymała się w bezpiecznych rejonach klasyki. Może i lepiej, bo wychodzi jej to dobrze. Pokaz (przy muzyce na żywo i śpiewie Natu – brawo) był po prostu manifestacją określonej estetycznej wizji Jaroszewskiej.

3 Komentarze

 1. Agnieszka
  29 lutego 2012

  Z postu na post Pana blog jest coraz ciekawszy :)) Cieszę się, że nie idzie Pan w stronę dziennikarskiego hipsterstwa modowego i jednak decyduje się Pan na komentarz pokazu.

  Odpowiedz
 2. Jacek S. Kłak
  29 lutego 2012

  DLa mnie synchro z Natu znakomite. To duża sztuka złapać tempo pokazu na muzyce na żywo.Nie zawsze się udaje…

  Odpowiedz
 3. MichalMarczewski
  1 marca 2012

  Przepych nie jest zły, aspiracje do couture też nie, Jaroszewska zawsze ma dobre kolekcje. Taka Sonia Rykiel dla przykładu jest przewidywalna jak serial Dynastia, a odnosi sukcesy od laaat.

  Oby jak najwięcej projektantek, projektantów z wyraźną definicją tego co chcą robić i jak.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz