Musimy porozmawiać

Istnieje kilka tekstów, które potrafią na dłużej wyprowadzić z równowagi. Na przykład „zostańmy przyjaciółmi”, kiedy już obmyślaliśmy po cichu kolor rolet do przyszłego wspólnego mieszkania lub przynajmniej planowaliśmy na stałe zostawić u niego/ u niej jakiś sweter, szczoteczkę do zębów i poznać z mamą.

Albo „jest tylko bezalkoholowe”, gdy właśnie zrozumieliśmy, że na trzeźwo w TLK „Szkuner” nie damy rady.

Jest jednak tekst, który powoduje epilepsję serca i apokalipsę nerwów – „musimy porozmawiać”. O Chryste. „Musimy porozmawiać”, wypowiadane oschłym tonem, skupionym wzrokiem oraz ręką podpartą o biodro i jesteśmy załatwieni.

W przeciwieństwie bowiem do większości strasznych tekstów, „musimy porozmawiać” nic nam nie mówi. Prawda – w domyśle potworna – dopiero się czai i domysły te, rozwiane po chwili, lecz trwające, zdaje się, wieczność, każą nam przeprowadzić błyskawiczny rachunek sumienia, samoubiczować się, wydać na siebie wyrok i ustalić karę. Bo wiadomo, że chodzi o nas, a nie o, powiedzmy, panią Tereskę z warzywniaka. „Musimy porozmawiać” nieodłącznie wsparte naszym imieniem (Michale, musimy porozmawiać; Joanno, musimy porozmawiać) to groza w postaci absolutu.

Co złego zrobiliśmy? Ktoś jednak widział, jak z S. całowaliśmy się w Mexicanie? Zapomnieliśmy zwilżyć ręcznik i wydało się, że wcale nie pływaliśmy w „Wodniku”? Przyszły wyniki i mamy jakąś straszną chorobę? Zaraz umrzemy? Nauczycielka doszła, kto przeprawiał jedynki w dzienniku (no, to jedno odpada, jeśli jesteśmy pełnoletni)? Nie wylogowaliśmy się z mejla i wyszło, co robiliśmy w piątek w Łodzi? Zniknęło trzysta euro z drugiej szuflady od góry i jakim cudem, skoro wczoraj te pieniądze jeszcze tam były? Mamy nałóg i albo kończymy z nim, albo się rozstajemy, bo „ja nie chcę sobie zniszczyć życia z ćpunem, bo od trawki każdy narkoman zaczynał”? Może chociaż coś wstydliwego wpadło nam za pralkę? Cokolwiek, naprawdę cokolwiek, byle z naszej winy, byle nas skazać.

Tymczasem „musimy porozmawiać” rzadko kończy się tragedią, utratą wiary w człowieczeństwo czy chociaż wstydem. Na ogół dotyczy średnio zajmujących drobiazgów. Tekst „musimy porozmawiać” jest zazwyczaj narzędziem dyscyplinującym. Z czego osoba wypowiadająca to „musimy porozmawiać” zwykle sprawy sobie nawet nie zdaje.

Choć z drugiej strony: czy ja wiem? Ostatnio mój znajomy – a sporo w życiu nawywijał – po familiarnym entree „musimy porozmawiać” usłyszał: „nie sądzisz, że zużywamy za dużo ręczników papierowych? Może lepiej wrócić do normalnych ścierek?”.

Tak, on to usłyszał. Po czterech latach związku. I pomyślał, że chyba rzeczywiście nic więcej ich ze sobą nie łączy. I że wolałby usłyszeć, że widziano go, jak całował się z S. w tej przeklętej Mexicanie.

7 Komentarze

 1. Patryk Pat Chilewicz
  1 kwietnia 2012

  O dziwo, cztery godziny temu byłem w tej sytuacji. I skończyło się właśnie na poziomie ręczników. (Uff, Mexicana…)

  Odpowiedz
 2. Olga
  1 kwietnia 2012

  A najgorsze – „muszę ci coś powiedzieć”

  Odpowiedz
 3. np
  2 kwietnia 2012

  bardzo aktualny temat.. „powinnismy zamieszkać osobno”.. i nie ma łez, bółu, pytan o ręczniki czy pretensji o kolejną pare butów, na które sama zarobiłam..:D

  Odpowiedz
 4. ilona kanclerz
  2 kwietnia 2012

  zgadzam się w całej rozciągłości tekstu,
  ps.
  Michałku musimy porozmawia:)

  Odpowiedz
 5. iangrapher
  29 kwietnia 2012

  Dokładnie! Nie dość, że świetnie napisane, to w dodatku sama prawda!

  Odpowiedz
 6. sluzbowo
  11 września 2012

  eeee tam … „musimy powaznie porozmawiac” to dopiero cos, kasuje niejako z urzedu, usmiech na gebie. To „powaznie” to jest moc, regulujaca dalsze losy monologu/dialogu/polilogu, powaznie to taka troche prowokacja do powaznej klotni, pozdrawiam

  Odpowiedz
  • michalzaczynski
   12 września 2012

   „Poważnie” brzmi jak ultimatum. W stylu: albo rzucasz palenie, albo odchodzę. No i od samego tego tekstu już się chce z nerwów zapalić.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz