Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, class 'collapsArch' does not have a method 'enqueue_scripts' in /home/zaczynski/domains/michalzaczynski.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286

Kunszt i gust: Patrizia Aryton X Dawid Tomaszewski na tygodniu mody w Berlinie. Kolekcja na jesień i zimę 2017/2018

Moda | 22 stycznia 2017 | Jeden komentarz

To świetna kolekcja. Po prostu.

Berlin FW17-358

Jest kolorowo, kunsztownie i zadziwiająco lekko. Oraz – co należy uznać za zaletę – bez niespodzianek, bo efekt współpracy marki Patrizia Aryton z Dawidem Tomaszewskim okazuje się dokładnie taki, jakiego można było sobie życzyć. Patrizia Aryton dała tkaniny obłędnej jakości, sztab pracujących z nią często od dwóch dekad fachowców, będących swoją drogą niezwykłym kapitałem marki i doświadczenie w krawiectwie ciężkim (wszak płaszcz jest jej produktem flagowym), Tomaszewski zaś wniósł swój zmysł artystyczny, wyborny gust i rys indywidualności. No i publikę, która karnie ustawiła się w kolejce do pokazu, zamykającego Berliński Tydzień Mody i wpisanego do kalendarza imprezy o najlepszej z możliwych godzin, tj. na dwudziestą. To akurat nie dziwi, bo Tomaszewski w stolicy Niemiec jest niekwestionowaną gwiazdą (od niedawna sprzedaje także w najsłynniejszym domu towarowym KaDeWe). Dobrze to wróży sprzedaży kolekcji, którą Patrizia Aryton zamierza zadebiutować na tutejszym rynku.

Co oczywiste, wyróżniają się płaszcze. Z najlepszych możliwych wełen z baby alpaką włącznie, o klasycznym bądź oversize’owym kroju, kradną show i w zasadzie wystarczają za cały wizerunek. W tej kolekcji zyskały śmiałe kombinacje kolorystyczne, zdobne nadruki przypominające maźnięcie pędzlem czy choćby kratę – zarówno tę wyrazistą (idę o zakład, że to będzie sprzedażowy hit), jak i stopniowo blaknącą i przechodzącą w pełną czerń.

Berlin FW17-471Berlin FW17-566

 

Zachwycają suknie, szczególnie te welurowe, o długości do ziemi i ze śmiałym rozcięciem. Choć w jednym przypadku modelce specjalnie założoną ją tył na przód, co dało fantastyczny efekt (oraz widok, którego możecie się domyśleć).

Berlin FW17-687 Berlin FW17-343

 

Intrygują również garnitury. Jednocześnie klasyczne, powściągliwe, a z racji połysku tkaniny niemal konfrontacyjne. To taki glamour w dobrym wydaniu, z hollywoodzkością neutralizowaną ciekawymi detalami, na przykład lampasami po wewnętrznej stronie spodni.

Berlin FW17-708 Berlin FW17-658 Berlin FW17-524

 

Wspólnym mianownikiem jednak za każdym razem jest olśniewająca jakość tkanin. To one czynią tę relatywnie przecież klasyczną, prostą i użytkową kolekcję tak udaną. Część z nich powstała w manufakturze Malhia Kent, w której tworzone są tkaniny specjalnie dla Chanel i która dostarcza swoje wyroby do wszelkich praktycznie domów mody od Balmain po 7 for All Mankind. To pewnie dlatego Danuta Cierocka, założycielka i właścicielka (wszystko do spółki z mężem; jej córka Patrycja, współautorka najnowszej kolekcji, jest zaś obecnie dyrektor kreatywną marki) podczas kolacji tuż po pokazie podkreślała, jak bardzo cieszy ją, że Dawid rozumie znaczenie tkaniny i ma do niej podobne (czytaj: nabożne) podejście.

Berlin FW17-326 Berlin FW17-372 Berlin FW17-388 Berlin FW17-404 Berlin FW17-409 Berlin FW17-432

 

A tkaniny to w Patrizii Aryton obsesja. Do tego stopnia, że to one, a nie trendy czy popyt, warunkują kolor. Stąd tak mało w kolekcji czerni. – Czerń rzadko ukazuje piękno wełny. Szlachetny połysk – na przykład klasycznej suri alpaki czy wełny z kaszmirem  – wydobędziemy tylko jasnym lub średniojasnym odcieniem, a nie czernią. Wyjątkiem jest alpaka o tak zwanym skręconym włosiu, która w czerni prezentuje się niczym futro, a w jasnych kolorach gaśnie – tłumaczyła mi Patrycja Cierocka w wywiadzie, jaki swego czasu przeprowadziłem z nią dla magazynu marki.

Berlin FW17-447 Berlin FW17-480 Berlin FW17-500 Berlin FW17-515 Berlin FW17-545 Berlin FW17-596 Berlin FW17-630 Berlin FW17-646 Berlin FW17-673

Kolekcja dostępna będzie wczesną jesienią. Ceny, jak się dowiedziałem, nieco wyższe niż poprzednich kolekcji marki. Nadal jednak, jak na tę jakość, rozsądne.

Fot: Konrad Ćwik

 

 

1 Komentarz

  1. Piekne
    24 stycznia 2017

    Piekne

    Odpowiedz

Dodaj komentarz