Bottega Veneta: luksus i asceza. Premiera Pour Homme Eau de Parfum

Występy gościnne | 11 lutego 2017 | Brak komentarzy

Zważywszy na rodowód domu mody, którego nazwa oznacza mniej więcej warsztat wenecki, sięganie do niegdyś typowej dla prowincji prostoty to naturalny kierunek.

Bottega Veneta

 

Dolomity, woń szyszek i sosnowych igieł, rustykalne, obite skórą meble wiejskich domostw. Do tego stogi siana, długie wędrówki, odpoczynek nad górskimi strumieniami. Proste życie na północnowłoskiej wsi stało się punktem wyjścia i główną inspiracją do stworzenia Pour Homme Eau de Parfum, najnowszego zapachu marki Bottega Veneta.

Zważywszy na rodowód tego jednego z najbardziej pożądanych dziś domów mody, którego nazwa oznacza mniej więcej warsztat wenecki, sięganie do typowej niegdyś dla prowincji ascezy to naturalny kierunek.

Marka powstała ponad pięćdziesiąt lat temu. Założyli ją Michele Taddei i Renzo Zengiaro. Jej podstawową działalnością była produkcja wyrobów skórzanych. Czym się wyróżniała? Pracujący dla niej rzemieślnicy opracowali nową technikę tkania skóry, zwana intrecciato, co z włoskiego znaczy „spleciony”. Wybór nie był kwestią przypadku czy kaprysu. W przeciwieństwie do sąsiedzkich regionów, okolice Wenecji nie słynęły wówczas z galanterii, lecz z tekstyliów. Tamtejsze zakłady były więc wyposażone w maszyny typowe dla zakładów krawieckich. Skóra, do której ewentualnie mogłyby się nadawać, musiała być więc wyjątkowo miękka i delikatna, jak tkanina właśnie. Pocięta na drobne paski, okazała się koniecznością. A że luksusową? Tym lepiej.

Tak wyjątkowy produkt wymagał – zdaniem właścicieli Bottegi Venety – odrębnej i jednocześnie odmiennej od narastającej na świecie logomanii filozofii. Dlatego w 1970 roku zrodziło się hasło „When Your Own Initials Are Enough” (kiedy twoje inicjały wystarczą), które jednocześnie stało się aktualnym do dziś manifestem marki. Oznaczało ono, że produkty – podobnie jak ich nabywcy – nie muszą epatować luksusem, by w swej istocie być luksusowymi.

W czasach komercjalizacji domów mody Bottega Veneta pozostała jedną z nielicznych wiernych swojemu założycielskiemu mitowi. To wyrafinowanie, kunszt wykonania i klasa, obojętna na chwilowe trendy,. A przy tym wszystkim zachwycająco świeża i niezmiennie na czasie.

Najnowsza linia zapachów marki harmonijnie wpisuje się w tę filozofię. Stworzone przez Danielę Andrier i Antoine’a Maisondieu pod artystycznym nadzorem dyrektora kreatywnego marki Tomasa Maiera  Pour Homme Eau de Parfum to kompozycja rzadkich, a jednocześnie klasycznych, wręcz tradycyjnych składników najwyższej jakości. Zapach otwierają wysoko skoncentrowane nuty drzewne i korzenne: liści cedru, kardamonu oraz papryki, znanej także tako pieprz turecki. Podbite i wzmocnione balsamem z jodły, intrygują akordem skórzanym, połączonym z wonią fasoli tonka. Zdaniem  twórców zapachu, wyraża on siłę i męskość.

6

 

Podobnie inspirujący, niezmiennie jednak klasyczny i spójny z historią i filozofią marki jest flakon. Nawiązuje, a jakże, do intrecciato i wykorzystuje motyw wkrętu wspólnego dla całej linii Pour Homme. Wykonany ze szkła z podweneckiego Murano, ma głęboki, przydymiony kolor,  przechodzący od srebrnej szarości do matowej czerni i złota.

2

Premierze Pour Homme Eau de Parfum towarzyszy sesja zdjęciowa autorstwa Axla Lindahla z udziałem Zaka Steinera, znanego z poprzedniej kampanii Pour Homme. Jego przykuwające spojrzenie i pełna siły postawa, jak podkreślają twórcy sesji, wyrażają pewność siebie i magnetyczną osobowość. Zapach dostępny jest w Sephorze od stycznia tego roku.

Rekomendowane ceny:

Bottega Veneta Pour Homme Parfum 50 ml 345,00 zł

Bottega Veneta Pour Homme Parfum 90 ml 450,00 zł

Partnerem wpisu jest Coty Inc.

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz