Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, class 'collapsArch' does not have a method 'enqueue_scripts' in /home/zaczynski/domains/michalzaczynski.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286

Męskie potrzeby

“To, co wygodne, nie musi być niedbałe”. Nowa kolekcja Premium marki Reserved.

Ta kolekcja powstawała w głębokim lockdownie, co na pewno przełożyło się na jej finalny kształt. Przemyciliśmy w niej wiele z naszych obserwacji dotyczących tego, co mężczyźni chcą dziś nosić – zdradza mi Michał Mrzygłód, projektant Reserved. Postanowiłem więc podpytać go, co to za obserwacje i jak zmieniły się męskie potrzeby i gust.  

Jego zdaniem, mężczyźni tęsknią za wyjściem na zewnątrz: za otwartą przestrzenią, za powietrzem, za przyrodą. “Potrzebują zarówno ubrań, w których będą mogli wybrać się w plener, ale i takich, w których będą się dobrze czuć bez względu na okazję i sytuację”. 

Dlatego widać w tej kolekcji miejski sznyt. Jak uważa mój rozmówca, nie muszą to bowiem być dalekie eskapady. „Ważny są same skojarzenia, jakie przywodzą. Sporo mówiliśmy w pandemii o tym, że garderoba męska ograniczyła się do dresów, co zazwyczaj przeciwstawialiśmy klasycznemu eleganckiemu ubiorowi. Ale między jednym stylem a drugim jest jeszcze mnóstwo stopni formalności. Męska szafa nie wymaga już płaszcza z usztywnionymi ramionami, ani pudełkowych marynarek aby była ‘premium’. Nowoczesna wizja luksusu kojarzy się raczej z prostotą, wygodą, powrotem do zmysłowości, czy do natury. To również ubiór funkcyjny, zatem poszliśmy w innowacje związane z funkcjonalnością”.

I tak, do kolekcji trafiły golfy, gładkie T-shirty, sztyblety, koszule w kratę, w których tu, we Włoszech, chodzą aktualnie chyba wszyscy, zatem moda łatwa do noszenia i nie wymagająca znajomości niuansów męskiego stylu.

“Taki był zamiar. Każda z tych rzeczy to klasyk klasyków: tworzymy kolekcje premium, by ich elementy można było nosić wiele lat i by każda rzecz pasowała do innych ubrań i współistniała z rozmaitymi trendami. Stąd rzeczywiście są to proste ubrania, które nie wymagają wtajemniczenia w modę, a wygląda się w nich dobrze. No i są twarzowe. Kolory użyte w kolekcji zainspirowały górskie krajobrazy, bezdroża. Stąd dominujące odcienie ziemi – głębokie brązy, szarości, czy szlachetna zieleń. Aura zachodu słońca przełożyła się natomiast na mocno zaakcentowany w kolekcji oranż, który pięknie komponuje się ze stonowanymi barwami. Do tego ożywczy stalowy niebieski, harmonijnie spajający całość. Niuanse pojawiają się jednak nie tylko na poziomie koloru, ale też detalu czy faktur. Tyle że ograliśmy je tak, by osoby, które na ten niuans są wyczulone, dostrzegły i doceniły go, lecz by nie komplikował on doboru stroju tym, którzy niuansów nie potrzebują”, mówi projektant.

W jaki konkretnie sposób autorzy kolekcji tego dokonali? “Po pierwsze, wspomniana funkcjonalność. Mężczyźni cenią ją dziś bardziej niż kiedykolwiek. Przełożyliśmy ją na pragmatyczne rozwiązania modularne – 3-w-1, ubrania posiadające odpinane elementy, czy też dwustronne. Kurtka miś”, dla przykładu, to u konkurencji po prostu miś”, nostalgicznie nawiązujący do lat 90. U nas zaś, adekwatnie do czasów i potrzeb, jest ona dwustronna. Można nosić ją na stronę beżową, ale i wywrócić na odważniejszą, pomarańczową. W kurtkach typu 3-w-1 z kolei, można odpiąć rękawy, otrzymując tym samym kamizelkę puchową; odpinany jest też kaptur, albo i sam jego puszek. Po drugie, niuanse znajdziemy w tkaninach; wiele ubrań ma tu metkę ecoaware. Dużo rzeczy pochodzi z recyklingu, Wspomniany miś, podobnie zestaw polarowy spodni i bluzy, uszyto z poliestru pochodzącego w stu procentach z recyklingu”.

Przyjazna środowisku, a to wartość, na którą zwraca uwagę coraz więcej klientów, jest też cała strefa basic, wykonana z organicznej bawełny, ale i dzianiny ze 100 proc. wełny merino. Sztruksową koszulę uszyto częściowo ze zrecyklingowanej bawełny, zaś swetry swoim składzie miewają ponad 50-procentowy udział alpaki.

Wspomniana kurtka puchowa także ma proekologiczny skład: uszyto ją z materiału z dodatkiem Sorony, włókna wytwarzanego w 37% z cukru kukurydzianego. To zresztą jeden z naszych sprzedażowych hitów”.

Dodatkowe cechy tkanin to trzeci niuans tej kolekcji. Choćby wodoodporność.”Taki jest, na przykład, brązowy zestaw dzianinowy, który pokrywa specjalna apretura, dzięki której woda spływa po ubraniu, zamiast w nie wsiąknąć. Dzięki temu to idealny zestaw na wyprawę do lasu”.

Albo i na deszczowe miasto. “Owszem. W końcu głównym założeniem przy projektowaniu kolekcji jest dziś dla nas myśl, że to, co jest swobodne i wygodne, nie musi być niedbałe”, puentuje Michał.

Kolekcja premium dostępna jest online i w wybranych stacjonarnych salonach Reserved.

Zdjęcia: Reserved. Partnerem wpisu jest Reserved.

Mojego podcastu słuchaj m.in. na Apple, Google Podcasts, YouTube <KLIK> i Spotify <KLIK>, komentarze czytaj na Facebooku <KLIK>, a ładne rzeczy, ładne miejsca i ładne stories oglądaj na Instagramie <KLIK>.

Dodaj komentarz