Projekt: przyszłość. Moda dyplomowa na wydziale architektury wnętrz krakowskiej ASP.
Dzisiaj Kraków i kilka dyplomów Pracowni Projektowania Tkaniny i Ubioru, założonej na tutejszej ASP w 2016r.
Jej studenci przez cztery lata rozwijali swoje interdyscyplinarne kompetencje i poznawali nowe technologie, by dodać do współczesnej mody coś od siebie.
Wśród zrealizowanych przez nich w tym czasie działań znalazł się m.in. FASHION STARTUP, którego efektem jest powstanie aplikacji do projektowania ubioru z wykorzystaniem Virtual Reality.
Były też i warsztaty projektowe prowadzone m.in. przez Małgorzatę Czudak, prof. ASP z Łodzi, prof. Alberto Campagnolo, wieloletniego marketing managera w Casa Armani, a obecnie niezależnego konsultanta czy przez znaną rysowniczkę Anną Halarewicz.
Wybrałem pięć prac dyplomowych.

Zuzanna Gietner: MARA. WIRTUALNY WYMIAR WYOBRAŻEŃ
Przedstawienie wierzeń w tradycji ludowej oraz próba przeniesienia dawnych wyobrażeń w świat cyfrowy. Pierwszy dyplom zrealizowany z wykorzystaniem wspomnianej technologii Wirtualnej Rzeczywistości, który powstał na Wydziale Architektury Wnętrz krakowskiej ASP. Aplikacja stanowi jednocześnie narzędzie dydaktyczne, które posłuży kolejnym rocznikom. W pracy nad kolekcją swoim doświadczeniem dzielił się z dyplomantką prof. Campagnolo. Zapis pracy nad kolekcją obejrzycie na filmie TU.


Bartłomiej Zięba: GRAFFITI
Miejskie graffiti jako forma wypowiedzi w nawiązaniu do przekazu zawartego w modelach płaszczy. Surowe sylwetki o militarnym charakterze są tu niczym czyste płótno, którym autor podkreśla swoją pacyfistyczną postawę.


Zuzanna Włodarz: BOSOZOKU
Nazwa i inspiracja pochodzi od japońskich gangów motocyklowych.

Daria Plastinina: TROPEM ŁUKU I STRZAŁ
Ubiory dla osób uprawiających strzelectwo w terenie, wynikające z osobistych zainteresowań autorki.

Malwina Nowak: VENUS AS A BOY
Manifest wyrażający osobisty pogląd autorki na temat identyfikacji płci. „He believes in a beauty, He’s Venus as a boy”, jak śpiewała Björk na płycie „Debut”.

Unikatowe działania studentów i wykładowców krakowskiej ASP mogły zostać realizowane dzięki Projektowi POWER dofinansowanemu przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju pt. „Projektowanie przyszłości” – program rozwoju Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie na lata 2018 – 2022.
Zdjęcia: Radosław Nawrocki
Słuchaj moich podcastów <TU>, komentarze czytaj na Facebooku <KLIK>, a ładne rzeczy, ładne miejsca i ładne stories oglądaj na Instagramie <KLIK>.