W awangardzie. Kolekcje finalistów Off Fashion 2022.

Dziś premiera!, Moda | 3 października 2022 | Brak komentarzy

Sztuka współczesna – od niszowych rajonistów przez łódzką awangardę spod znaku Kobro i Strzemińskiego po Fridę Khalo plus kondycja psychiczna człowieka i jego prawa w dzisiejszym świecie: to dwie główne inspiracje najciekawszych kolekcji tegorocznego Off Fashion.

Kielecka impreza to już instytucja. Od lat (najnowsza edycja była dwudziestą trzecią!) pokazuje to, co w młodej polskiej modzie ciekawe. Jako juror i patron prasowy (michalzaczynski.com jest partnerem wydarzenia) wybrałem kilka kolekcji. Autorom trzech z nich oddałem głos:

Dominik Żyża

Maciej Chroboczek

Bezpośrednią inspiracją dla stworzenia kolekcji „Light spectrum” było malarstwo rajonistów – awangardzistów czerpiących z dorobku futuryzmu i kubizmu – którzy w swojej twórczości próbowali przedstawić niewidoczne dla ludzkiego oka promienie światła, jak na przykład promieniowanie X.

Wydało mi się to trafną metaforą niewidocznych na co dzień aspektów kondycji jednostki. Jednym z nich jest pewien rodzaj alienacji, która staje się coraz bardziej uniwersalnym doświadczeniem. Trzymanie ludzi na dystans ma zapewniać nam bezpieczeństwo — stąd pomysł na zastosowanie dzianiny dystansowej. Materiał ten jest miękki i ochronny. Przy odpowiednim zastosowaniu zapewnia komfort. Jednak gdy pokryjemy nim całe ciało, tracimy możliwość rozpoznania osoby kryjącej się za nim. 

Maciej Chroboczek

W kolekcji zastosowałem biel oraz spektrum kolorów znajdujących się między niebieskością a różem. Pragnąłem tu odejść od jasnego rozróżnienia na odzież męską i damską. Bliska jest mi estetyka queeru i chciałem, aby kolekcja miała niebinarny charakter.

Dodatkowo klimat kolekcji wpisuje się w moją osobistą fascynację sci- fi i światem gier. Całość wykonałem na domowej maszynie. Konstrukcje tworzyłem sam, nie opierając się na rysunku, a materiały wybarwiłem własnoręcznie przy użyciu akwareli. Raczej tworzyłem spontanicznie, spinając rzeczy na swoim ciele i manekinie. Odejście od rysunku pozwoliło mi uzyskać bardziej przestrzenne formy.

Maciej Chroboczek, absolwent warszawskiej ViaMody. II miejsce na Off Fashion 2022. Zdjęcia: Jadwiga Janowska.


Weronika Surdacka 

Kolekcja “Razem, choć osobno” jest nawiązaniem do nowej rzeczywistości, zdeterminowanej przez dystans społeczny. Pandemia zmieniła wizję poczucia bezpieczeństwa i bliskości. To odniesienie się do świata, w którym bliskość i czułość mają nowe znaczenie. 

Jedna z sylwetek bezpośrednio odnosi się do widoku brooklińskiego Domino Park, który w pandemii, specjalnie dostosował i oznaczył przestrzeń, by mieszkańcy mogli swobodnie z niej korzystać, jednocześnie nie narażając się na niebezpieczeństwo. 

Weronika Surdacka

Domino Park na Brooklynie/ TimeOut

Kolejną z inspiracji do stworzenia kolekcji były grafiki przygotowane na potrzeby strajku kobiet. Odnoszą się zarówno do walki, jak i do wzajemnego wsparcia, pokazując tym samym, jak istotne są więzi międzyludzkie. 

W kolekcji pojawia się również postać i twórczość Fridy Khalo.

Formy są przeskalowane, o linii oversize, a asymetryczne projekty łączą projektowanie ubioru z tkaniną artystyczną. Sylwetki wyróżniają elementy wykonane własnoręcznie na szydełku i na ramie tkackiej. Odzwierciedlają więzi i nawiązują do zacisza domowego.

Starałam się, aby surowce, których użyłam, były jak najbardziej zróżnicowane, jednak by utrzymywały projekty w jednej konwencji. Część sylwetek wykonałam z surowców pochodzących z odzysku oraz z pozostałości po poprzednich kolekcjach.

Weronika Surdacka, absolwentka łódzkiej ASP. W Instytucie Ubioru uczyła się pod okiem Michała Szulca w pracowni 240. Stypendystka MKNDiS. III miejsce na Off Fashion 2022. Zdjęcia: AnonFashionMag.

Mateusz Jagodziński

Mateusz Jagodziński. Absolwent łódzkiej ASP. I miejsce Off Fashion 2022.

Dominik Żyża

Kolekcja siedmiu sylwetek zatytułowana „AVANT-GARDE” inspirowana jest twórczością czołowych przedstawicieli łódzkiej awangardy okresu lat 20 i 30 XX w. Geometria dominująca w sylwetkach jest odniesieniem do twórczości wybitnych artystów takich jak Katarzyna Kobro, Władysław Strzemiński czy Henryk Stażewski. Kolekcje cechuje geometryczność, prostota, paleta barw ograniczona do 3 kolorów i przestrzenność.

Dominik Żyża, student łódzkiej ASP. Stypendysta MKiDN. Zwycięzca III edycji Responsible Fashion Awards.

Zdjęcia z gali: Mateusz Wolski, Kieleckie Centrum Kultury

Słuchajcie moich podcastów <TU>, komentarze czytajcie na Facebooku <KLIK>, a ładne rzeczy, ładne miejsca i ładne stories oglądajcie na Instagramie <KLIK>.

Dodaj komentarz