W rodzinie. Najciekawsze dyplomy krakowskiej SAPU 2023.

Moda, Wywiady | 15 maja 2023 | Brak komentarzy

Inspiracje: remonty, odzież robocza, futurystyczna architektura. Ale i grzyby, kora drzew, rodzina. Efekt: bardzo przekonujący.

Dziś kolekcje Cracow Fashion Awards, czyli Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie. Od (bodaj) 17 lat (!) jestem tam przewodniczącym jury medialnego, a od ponad dekady mój blog patronuje wydarzeniu. Wybrałem dwie najciekawsze – moim zdaniem – prace dyplomowe.

Gabriela Nowak

Kolekcja F.W.T. FutuREE Work Today odnosi się do ubioru roboczego. Na jej pomysł Gabriela, absolwentka SAPU i studentka Wiedzy o teatrze na Uniwersytecie Jagiellońskim, wpadła podczas wakacyjnego remontu mieszkania i obserwacji odzieży w sklepach budowlanych. 

„Dlatego też skupiłam się na dużych kurtkach, luźnych, wygodnych spodniach i na sportowych butach. Własnoręcznie wykonałam okulary imitujące te ochronne, spawalnicze”, opowiada Gabriela.

Tworzenie okularów dostarczyło jej najwięcej przyjemności. „Wycięłam wszystkie elementy ze starej, mosiężnej blachy. Do połączenia ich użyłam głównie gazu, lutu oraz różnego rodzaju narzędzi do cięcia wyginania i polerowania. Szkiełka zostały wycięte ze starych ochronnych okularów oraz osadzone w metalowych oprawkach”, wyjaśnia projektantka.

I dodaje: „ciekawi mnie architektura przyszłości. Zależało mi więc, aby moje projekty miały futurystyczny wydźwięk. Stąd idea połączenia różnych konstrukcji oraz struktur materiałów pochodzących m.in. z second handów lub z zasobów starego domku na wsi. Użyte materiały są w większości wodoodporne, a każda sylwetka skupia na sobie jeden kolor w kilku odcieniach, co nadaje minimalistyczny charakter”.

Jak przyznaje, z szyciem kolekcji trochę pomogła jej mama. „Generalnie jednak większość zrobiłam sama. Od konstrukcji po zamki i podszewki. Była to dość czasochłonna sprawa, ponieważ każda kurtka ma inną konstrukcję, która musiałam odrębnie opracować”, mówi Gabriela.

Promotorem pracy jest Anka Letycja Walicka. Gabriela zdobyła nią tytuł Kolekcji Roku obu jury.

Fotografka: Maja Rembak/ Modele: Adrianna Opalińska, Grzegorz Sychowicz

Victoria Pokora

Gdyby nie rodzina, inny kształt miałaby też pewnie kolekcja WHAT IS POKORA?, inspirowana strukturą grzybów, elementów kory drzew, ale i ciałem kobiety.

„Moja rodzina ma ogromny wpływ na mnie i moją twórczość. Z ojcem, gdy byłam jeszcze dzieckiem, zbierając grzyby w lesie fantazjowaliśmy o ubraniach dla nich. Stąd, jak myślę, wzięły się charakterystyczne elementy w tej kolekcji.

Będąc na wakacjach we Włoszech u babci, czytałyśmy bajki mitologiczne i fantasy, a z mamą od zawsze tworzyłyśmy dużo rękodzieła. Zatem inspiruję się wspomnieniami i historią rodzinną”, opowiada Victoria.

Część kolekcji postała z włóczki, którą jej babcia dokładnie 30 lat temu wykorzystała do realizacji projektu dywanu na ścianę.

„Uważam, że rękodzieło jest jednym z najbardziej przyjaznych planecie sposobów produkcji odzieży. Ponieważ to zazwyczaj zero waste lub przynajmniej bardzo ogranicza odpad tekstylny. Tworzysz tyle, ile potrzebujesz”, twierdzi Victoria.

Promotorką pracy jest Anna Niemczyk.

Fotografka: Mariya Dzhuruk/ Modelki: Dominika Dominiczak, Polina, Alexandra Mishchenko

Słuchajcie moich podcastów <TU>, komentarze czytajcie na Facebooku <KLIK>, a ładne rzeczy, ładne miejsca i ładne stories oglądajcie na Instagramie <KLIK>.

Dodaj komentarz