Dysskont: więcej na radość z szycia.

Jest ich sześcioro, studiują na łódzkiej ASP i założyli kolektyw Dysskont. Zobaczmy, co tam mają w gazetce.

Jak nazwa ma się do ich twórczości? Fifty-fifty bym powiedział. Bo jeśli główną strategią każdego dyskontu, jak czytam w Wikipedii, jest przyciąganie klientów obecnością tanich towarów i agresywną polityką promocyjną, to: a) propozycje projektantów obfitują w inspiracje, pomysły i techniki, więc tanimi nazwać ich nie sposób, lecz b) owszem, promocyjną politykę prowadzą konsekwentnie, rozsyłając – i słusznie – materiały prasowe, organizując sobie sesje, lookbooki, pokazy.

Teraz zatem czas na publikacje. Na przykład, na moim blogu. Z większością autorów poniższych kolekcji poznałem się wiosną tego roku na moich wykładach w Instytucie Ubioru wspomnianej uczelni. Podoba mi się to, co robią. Trzymam za nich kciuki, lubię ich i oddaję im głos.

Oliwia Matlak

Moje cztery eksperymentalne projekty pochodzą z różnych kolekcji, natomiast wszystkie są połączeniem prostej, w większości obszernej formy ubioru, w której zastosowałam autorskie techniki manipulacji tkaninami, drapowania oraz nadruki, uzyskując wręcz rzeźbiarskie struktury, poprzez które z “bezkształtnej” powierzchni ubioru wydobyłam sylwetkę. Ukazuje to mój wewnętrzny dialog ekspresyjnego wyrazu artystycznego z formą ubioru użytkowego.

O bardzo udanym debiucie Oliwii na kieleckim OFF Fashion przeczytacie TU.

Weronika Strojny

Zabawa strukturą. Beżowa kurtka zawdzięcza swoją objętość odpowiedniej konstrukcji i cięciom, a srebrna sukienka, wykonana z opalanych butelek PET, swobodnie poddaje się kształtom ciała. Płaszcz z wszywanymi ręcznie wykończeniami jest niemal samonośną konstrukcją dzięki zastosowaniu odpowiedniego materiału, zaś sukienka inspirowana fotelem samochodowym staje się kompletną dopiero wraz z kołnierzem „bezpieczeństwa”.

Magdalena Grolik

Tematyka mojej twórczości krąży wokół tematu bliskości i trudnych bliskich relacji. Ubiory, które tworzę, są formami nieużytkowymi. Często ograniczają ruchy odpowiadając w ten sposób na problemy przeze mnie wybrane. Przerysowane formy sylwetek inspirowane są przytłaczającymi emocjami, które negatywnie wpływają na ciało człowieka.

Maciej Stańczak

Jednym z głównych elementów mojego procesu projektowania jest czerpanie inspiracji z codzienności oraz podejście do niej z przymrużeniem oka. Inspiracja wynika też z szukania piękna w stereotypowo brzydkich rzeczach. Większość materiałów pochodzi z drugiego obiegu lub są to autorskie eksperymenty z tkaniną.

Wiktoria Król

Moje projekty to dialog na temat kobiecej sylwetki. Pierwszy projekt to sukienka z jeansu dopasowana do ciała nietypową konstrukcją z doczepianą abstrakcyjną formą, którą można dowolnie przepinać. Sylwetka z czarnym body została wykonana z pozostałości poprodukcyjnych fabryki rajstop. Tworząc ten projekt chciałam uzyskać formę nadającą kobiecie odwagi oraz siły. Ostatnie dwie sylwetki, mimo abstrakcyjnej formy, podkreślają sylwetkę. Zamknęłam tu ciało w ubiorze, unieruchamiając je i tworząc dysonans między siłą, odwagą, a absolutną bezbronnością, co jest częstym tematem poruszanym w moich projektach.

Yana Darashuk

Główną inspiracją w mojej twórczości jest połączenie niepasujących do siebie na pierwszy rzut oka tkanin i kontrastujących stylów. Kluczowym motywem w sylwetkach z kurtkami było połączenie sportowego, ulicznego stylu z glamour oraz zaprojektowanie ich w taki sposób, by tworzyły spójną całość. W przypadku czarnej sukienki z futra chciałam skupić się na formie kontrastującej z sylwetką człowieka oraz deformującej jej naturalne kształty. Masywność futra dodatkowo obciąża sylwetkę nadając jej mrocznego charakteru. Ostatnia sylwetka wykonana jest z półprzezroczystych dzianin i sztucznego futra – materiałów, które często wykorzystuje w swojej twórczości.

MODELE: VOLHA VAITOVICH, JAN BUDNY, MARTA PIEKUT, MARTYNA TAMBORSKA, WIKTORIA PIETRZAK  SERGEY, HELENA URBAN, OLIMPIA PATRZAŁEK, KAROLINA HANZL, JEGOR ŻUCZKO, ALEKSANDRA ŻUCZKO, DOMINIKA SPYCHALSKA, OLA MIEDZIŃSKA, BASIA GRAJNER, ZOFIA BROSZCZAK, AMELIA MAROS, MONIKA JÓŹWICKA, PATRYK CHRZANOWSKI, POLA SZTUK, OLGA BOGDAŃSKA, EMILIA STAJUDA, WERA WOJCIECHOWSKA, MARIKA TOMIAK, BARTEK STACHURSKI, ARTEM VOROBIOV/ MUA: IRENA ARSIENIEWA, MAJA TUMANIEC,OLIMPIA PATRZAŁEK, WIKTORIA SZCZĘŚNIAK/ ASYSTENCI: INKA FISCHER, GABRIEL DATA.

Zdjęcia: M. Nowosad, B. Rogala, W. Serowik, Z. Ziarnik.

Słuchajcie moich podcastów <TU>, komentarze czytajcie na Facebooku <KLIK>, a ładne rzeczy, ładne miejsca i ładne stories oglądajcie na Instagramie <KLIK>.

Dodaj komentarz