Vistula: kolekcja na jesień i zimę 2014/2015. Relacja z pokazu.

Moda | 11 września 2014 | 8 komentarzy

Vistula otworzyła sezon jesiennych pokazów. I w zasadzie go zamknęła.

105V7666_1

Trudno bowiem wyobrazić sobie, by ktoś prześcignął markę rozmachem. Oczywiście, Vistula przyzwyczaiła nas do efektownych pokazów. Tym razem jednak w fantastyczny sposób wykorzystała warunki i walory lokalizacji, czyli nadwiślańską plażę. U polskich projektantów – z nielicznymi wyjątkami – dominuje maniera całkowitej ignorancji otoczenia.

Tymczasem u Vistuli przezroczysty namiot ustawiony na piasku pozwalał cieszyć się spektakularnym widokiem na rzekę, most Poniatowskiego i panoramę miasta. Przy czym most i panorama podświetlone były zwyczajowo, zaś iluminację rzeki zafundowała sama Vistula, ustawiając na drugim brzegu swój świetlny napis. Po obu stronach wybiegu, ułożonego z betonowych płyt (typowych dla okolicznych zjazdów dla samochodów nad Wisłę), wysypano piasek. Mapping (czyli wyświetlana kreacja graficzna) samego pokazu pokazywał świetnie wychwycone – to musiał być ktoś przyjezdny, bo my tego nie zauważamy – detale charakterystyczne dla Warszawy (w sumie to jej poświęcony był ten pokaz, ze Snem o Warszawie Niemena w finale), na przykład pięcioramienne latarnie z lat 70. ustawione przy trasie Łazienkowskiej, czy placu na Rozdrożu. Plaża, choćby stołeczna, jest miejscem egalitarnym, stąd przed namiot ściągnięto foodtrucki, z których wydawano m.in. burgery i frytki w papierowych pudełkach, ustawiono drewniane ławy, zostawiono swobodne dojście na sam brzeg… To drobiazgi, ale podkreślające kontekst miejsca. I brak kompleksów Vistuli. Było lekko, z frajdą i bezpretensjonalnie. Co nie znaczy, że spartańsko, bo organizowania pokazów (wiem, wiem, takie imprezy są upiornie kosztowne) od Vistuli wszyscy mogliby się uczyć.

KLM_0431

A jak sama kolekcja? Pokaz otworzył Tony Ward, amerykański przystojniak, model Dolce&Gabbany, Calvina Kleina i Diesla, znany z występów w teledyskach swojej ówczesnej dziewczyny Madonny (Justify My Love był w MTV puszczany tylko w nocy, zobaczcie dlaczego), a także Sinead O’Connor, czy George’a Michaela. Swoje entree Ward miał w trzyczęściowym flanelowym garniturze i płaszczu z kaszmiru z aksamitnym kołnierzem. Siedzący obok mnie kolega burzę braw dla Warda skwitował brakiem dobrego wychowania, jak klaskanie w niewłaściwych momentach w filharmonii, ale myślę, że się trochę czepia.

105V7967_1

Vistulą na jesień i zimę za sprawą projektanta Wojciecha Bednarza rządzą wszystkie możliwe odcienie niebieskiego i bordo. Niejakie novum to zawadiackie kapelusze, kierujące nas nieco w stronę klimatów Pharella Williamsa. Poza tym: nonszalancja w stylizacji, marynarki ze sztucznej karakuły, czy sztucznego futra, drukowanego w panterkę i cieniowane puchowe kurtki. Spodnie nadal mają długość do (co najwyżej) kostek, co aż kusi, by zakładać do nich efektowne skarpetki (i tak też autora stylizacji skusiło), a talia w marynarkach zaznaczona jest wysoko. One same zaś – mocno dopasowane. Do tego skórzane kurtki, zaskakująco soczyste barwy i świetne zestawy marynarek z parzonej wełny i chinosów z miękkiej bawełny, wyglądających jak dresy.

Oddzielnym zagadnieniem pokazu była lekcja wiązania szali. Co model, to inne wiązanie i inny styl. Sam Hippolyte de Villemessant, słynący z namiętności do chust, szali, fularów i tym podobnych rekwizytów legendarny dandys i redaktor Le Figaro byłby zawstydzony.

105V8219_1

105V8236_1

105V8264_1

105V7974_1

105V8310_1

105V8396_1

KLM_1671

KLM_1879

Zdjęcia: Bartek Mrozowski i Marcin Wziontek

8 Komentarze

 1. Agnieszka
  12 września 2014

  Szanowny panie redaktorze.
  Warto poprawić literówkę w nazwisku słynnego dziennikarza 🙂

  Odpowiedz
 2. Anna
  12 września 2014

  Miło widzieć, że Wojtek Bednarz rozwinął skrzydła i zaczął wysokie loty 🙂
  Za czasów kariery w pewnej znanej sieciówce dla gimnazjalistów wydawał się nieco przygaszony…Szczere gratulacje dla Wojtka, super zobaczyć czyjś sukces i rozwój w tej niewdzięcznej branży 🙂

  Odpowiedz
 3. magda
  20 września 2014

  https://cleanclothes.pl/a1192_ile_moze_zniesc_polska_szwaczka_.html

  Jakiś czas temu poruszył Pan temat tragedii fabryk odzieży w Bangladeszu…

  Odpowiedz
  • michalzaczynski
   22 września 2014

   Dowiem się, jakie jest stanowisko firmy i dam znać.

   Odpowiedz
  • MrMan
   23 września 2014

   Ten temat nigdy nie odejdzie do lamusa, to co tam się wyprawia jest katastrofą. Ja kupuję tylko ubrania szyte w Polsce, przez szwaczki, które opłacane są w sposób uczciwy, o dajmy na to https://www.lassar.pl/ – szyją u siebie, na miarę. Może dołożę do tego interesu kilka złoty więcej, ale nie mam wyrzutów sumienia, że ubrania które noszę pochodzą z czystego wyzysku.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz