„Wszystko przejdzie”. Ina Lekiewicz i jej znakomity UNPOLISHED.

Cieszymy się, gdy Polakom za granicą się udaje. Ale Inie Lekiewcz naprawdę się udało. Wydawany przez nią w Londynie magazyn UNPOLISHED, tak inny od tego, co oglądamy na naszym rynku, po prostu zachwyca. Wybrałem z niego trzy sesje. Powstały w Finlandii, Kazachstanie i na Islandii. Jestem dumny,  że Ina zgodziła się na publikację ich na moim blogu i komentarz do każdej z nich.

Ina Lekiewicz: Od dwunastu lat pracuję dla magazynów mody. Prawie przy każdej sesji słyszę, jak fotograf mówi: „szkoda, że nie mogę tego sfotografować w nieco inny sposób”.  Albo: „to zdjęcie jest super, ale z pewnością nie przejdzie”. Dlatego stworzyłam Unpolished – periodyk, gdzie „wszystko przejdzie”, stworzony po to, by artyści mogli w pełni zaprezentować swoją wizję i estetykę. Staram się w nim pokazać, że moda może być medium do mówienia o sprawach ważnych czy po prostu osobistych. Unpolished stworzyłam też z WIELKĄ wiarą w czytelnika i z szacunkiem dla czytelnika. Wierzę, że są gdzieś osoby, które wcale nie chcą rzeczy łatwych i przystępnych.

 

FINLANDIA

Współautorem sesji jest… ojciec fotografa. Prosty starszy facet, który przez lata pracował w fabryce, a teraz mieszka w domku w lesie (patrz poniżej), całe życie robił zdjęcia. Jego syn przyznał mi, że nigdy nie dogadywali się i ta sesja może być pierwszą rzeczą, którą naprawdę zrobią wspólnie. Tak też się stało. Dla mnie jest niezwykle nośna emocjonalnie.

podglad_Calosc_CARVEN (dragged) 1-page-001 podglad_Calosc_CARVEN (dragged) 1-page-002 podglad_Calosc_CARVEN (dragged) 1-page-003 podglad_Calosc_CARVEN (dragged) 1-page-004 podglad_Calosc_CARVEN (dragged) 1-page-005 podglad_Calosc_CARVEN (dragged) 1-page-006 podglad_Calosc_CARVEN (dragged) 1-page-007 podglad_Calosc_CARVEN (dragged) 1-page-008 podglad_Calosc_CARVEN (dragged) 1-page-009 podglad_Calosc_CARVEN (dragged) 1-page-010 podglad_Calosc_CARVEN (dragged) 1-page-011 podglad_Calosc_CARVEN (dragged) 1-page-014 podglad_Calosc_CARVEN (dragged) 1-page-015podglad_Calosc_CARVEN (dragged) 1-page-016

ISLANDIA

Thomas nagrywał nową płytę na Islandii, więc tylko tam mogła odbyć się sesja. – Nie ma sprawy! – odpisałam, po czym okazało się, że mój wyjazd zbiega się w czasie z festiwalem kultury islandzkiej. Mimo braku biletów i kompletnego braku miejsc w hotelach, udało się! Kolejnego dnia musiałam dostać się do studia, by obudzić Thomasa i jego dziewczynę, wypić z nimi kawę zanim zaczną kontaktować, by wreszcie wyruszyć w zjawiskowy plener, słuchając po drodze Kate Bush. Polecam wywiad z Thomasem; wzruszyła mnie historia o tym, jak poznał Jarvisa Cockera z Pulp.

podglad_Calosc_CARVEN (dragged)-page-001

podglad_Calosc_CARVEN (dragged)-page-002 podglad_Calosc_CARVEN (dragged)-page-003 podglad_Calosc_CARVEN (dragged)-page-004podglad_Calosc_CARVEN (dragged)-page-006 podglad_Calosc_CARVEN (dragged)-page-007 podglad_Calosc_CARVEN (dragged)-page-008 podglad_Calosc_CARVEN (dragged)-page-012 podglad_Calosc_CARVEN (dragged)-page-013 podglad_Calosc_CARVEN (dragged)-page-014 podglad_Calosc_CARVEN (dragged)-page-015

KAZACHSTAN

Pracowałam kilka razy dla kazachskiego Harper’s Bazaar. Sesje dla niego odbywają się najczęściej w Londynie i Paryżu. To trochę jak z polskimi magazynami. Bo mamy w Polsce zjawiskowe plenery, ale fotografować modę wybieramy się do Paryża, albo – co gorsze – szukamy „apartamentów we francuskim stylu” w Warszawie. Pomyślałam, że warto pokazać ludziom, dla których tam pracuję, jak bardzo atrakcyjny wizualnie jest dla nas ich kraj. Poprosiłam redaktor naczelną tamtejszego Harpersa o stylizację sesji do UNPOLISHED. Na zdjęcia do Ałma Aty poleciała Agata Pospieszyńska, którą totalnie zachwyciły lokalne krajobrazy, podobnie jak uprzejmość i otwartość ludzi. W sesji wystąpiły lokalne modelki, użyliśmy też ubrań projektantów z Kazachstanu.

podglad_Calosc_CARVEN (dragged) 7-page-001 podglad_Calosc_CARVEN (dragged) 7-page-002 podglad_Calosc_CARVEN (dragged) 7-page-003 podglad_Calosc_CARVEN (dragged) 7-page-004 podglad_Calosc_CARVEN (dragged) 7-page-005 podglad_Calosc_CARVEN (dragged) 7-page-006podglad_Calosc_CARVEN (dragged) 7-page-008 podglad_Calosc_CARVEN (dragged) 7-page-009 podglad_Calosc_CARVEN (dragged) 7-page-010 podglad_Calosc_CARVEN (dragged) 7-page-011U2 COVER CAM,

Unpolished można kupić na  www.unpolishedmagazine.com

3 Komentarze

 1. magda
  16 lutego 2017

  Moda i chaszcze. To co dla innych może być nieciekawe i uznane za toporne.
  W podobnym klimacie jest kampania SS 2017 Vivienne Westwood zrobiona na wyspie greckiej. A u mnie tak jest za domem 😉
  Przez sentyment zdjęcia bardzo mi się podobają:)

  Odpowiedz
 2. Gina Lolobrigida
  17 lutego 2017

  Może i wysoki poziom edytorski, ale świat, który wyłania się z tego magazynu, to nadal świat mimoz, ludzi zawieszonych między szmatkami, bólem istnienia i chmurami. Bez energii, radości, z wypartymi (lub nie) depresjami. Miejsce na świecie dla takiego stylu życia również istnieje, ale na Boga, to wcale nie jest atrakcyjne. No chyba że samemu jest się ze swoimi emocjami i napędem życiowym w ciemnej doopie.
  Jest różnica między nostalgią, a depresją. Z Unpolished wyłania się ładnie pokazana, lecz wielka depresja.

  Odpowiedz
  • Patryk
   18 czerwca 2021

   Co prawda to prawda; wszyscy na wszystkich zaprezentowanych zdjeciach wygladaja na maxa nieszczesliwie. Tak jakby ich zycie, pomimo dobrego stylu i fajnych ubran, bylo pasmem porazek i nieszczesc. Nic, tylko antydepresanty!

   Odpowiedz

Dodaj komentarz