Najciekawsze kolekcje gali dyplomowej SAPU: Cracow Fashion Awards 2017

Moda | 27 marca 2017 | 4 komentarze

Kolekcje tegorocznych absolwentów były jednymi z najlepszych w ciągu ostatnich lat. A na pewno szły z duchem czasu. Co to za duch? Maski i wszelkie utensylia służące zasłanianiu twarzy sugerowałyby że to morderczy duch smogu. Ale bez przesady. Idąc tym tropem, o komentarz do jakości powietrza trzeba by było posądzić choćby co drugą kolekcję Alexandra McQueena. Ba, w kolekcji Voss z 2001 roku zdarzyła mu się nawet maska gazowa.

Dlatego raczej tu mowa o ogólnych nastrojach – niepewności, zagrożenia, utraty prywatności… Dużo streetwearu, piekielnie modne w ostatnim czasie (od Vetements po Diora) opatrywanie hasłami i napisami ubrań i dodatków, próby z trójwymiarowym drukiem i recyklingiem, tematyka gender i agender, sport. Wybrałem cztery – moim zdaniem – najciekawsze kolekcje. Przedstawiam je z własnym komentarzem ich autorów.

Sandra Stachura:

Kolekcja DEEP SPACE to moda zaczerpnięta z piękna podwodnego świata, zamknięta w futurystycznej formie. Stworzeniem, które silnie wpłynęło na wizję kolekcji była świecąca meduza. Znalazło to swoje odbicie w elementach wykonanych z transparentnej folii, na którą naszyłam tysiące żyłek. Całość przywołuje skojarzenia z ukwiałem falującym w głębinach.

IMG_9742 IMG_9634 IMG_9873

Innym przykładem jest sweter wykonany na drutach z transparentnej gumo-żyłki oraz legginsy z tego samego surowca, wydziergane na szydełku. W kolekcji pojawiają się też paski przezroczystej folii, zabarwione na fioletowo, połączone w futurystyczne kształty. Uwagę zwraca również body, wykonane z hologramowego materiału, na które naszyłam paseczki z umieszczonymi na nich gumo-żyłkami. Całość dopełniają autorskie akcesoria, w tym buty z obcasami przypominającymi rafę koralową, wykonane z transparentnego materiału. Przy tworzeniu obuwia wykorzystałam metodę SLS wydruku 3D.

IMG_9515 IMG_9569 IMG_9486 IMG_9361 IMG_9273

Foto: Dawid H. Groński/ MUA: Ula Kurowska/ Modelki: Vlada Petrenko, Olga Dębowska/ Scenografia: Barbara Iwańska

 

Piotr Popiołek, nagroda Rady Wysokiej Mody:

W skład kolekcji  „iD” wchodzi osiem męskich sylwetek wraz z autorskimi akcesoriami i bielizną. Kolorystyka została zaczerpnięta z naturalnych odcieni ludzkiej skóry. Materiały użyte w kolekcji to bawełna, tiul elastyczny, ortalion, organza, folia, neopren, skóra lakierowana i lycra. Charakterystycznymi cechami są autorskie tkaniny oraz warstwowość sylwetek. Kolekcja inspirowana relacjami międzyludzkimi oraz wzajemną zależnością. „iD” ukazuje kształtowanie własnej tożsamości poprzez wpływ otoczenia. Nawiązanie do faktury skóry podkreśla indywidualność każdego człowieka poprzez jej naturalną unikatowość. Można powiedzieć, że zdjąłem skórę z najbliższych mi osób.

Cracow Fashion Awards podczas Cracow Fashion Week 2017 pop Cracow Fashion Awards podczas Cracow Fashion Week 2017 popiołek Cracow Fashion Awards podczas Cracow Fashion Week 2017  pl-katalog-final.cdr pl-katalog-final.cdr

Cracow Fashion Awards podczas Cracow Fashion Week 2017

Foto: Grzegorz Mikrut/ Modele: Cezar / AS Management, Kuba Smoleń, Piotr Grabowski/ Makijaż i włosy: Krzysztof Sierpiński

 

Nikola Gadzinowska:

Inspiracją była Alaska. Od razu nasuwa się na myśl obraz gór obsypanych śniegiem, igloo i lodowców, ale Alaska, którą ja poznałam, była akurat zielona i słoneczna. Pełna dobrych wibracji. Patrząc na mapę, można pomyśleć, że to kompletny koniec świata.. A może jego początek? Stąd nazwa kolekcji „The World’s End Is The World’s Beginning”.

IMG_8464 IMG_8421 IMG_8349

Istotnym przedmiotem inspiracji był także plecak, bo to nieodłączny element podróżowania. Stąd zastosowanie cordury i innych sztywnych materiałów. Przełamaniem dla masywności sylwetek są miękkie ortaliony. Alaska słynie z ciekawej kultury etnicznej, dlatego zastosowałam pikowania oraz hafty oparte na motywach tamtejszych totemów. Niecodzienne zastosowanie rzepów oraz taśm nośnych pełni funkcje ozdobną i tworzy ciekawe struktury. Oddechu sylwetkom nadaje pleciona w siatkę guma.

IMG_82812 (3)

 

Patryk Jordan, nagrodzony przez Radę Mediów:

Kolekcja Squeeze to balans projektowy i stylizacyjny pomiędzy stylem sportowym a klasycznym: zabawa kolorem i próba ucieczki od wszechobecnej czerni. To łączenie tkanin i faktur. Całość dopełnia detal, robione na drutach ściągacze przenoszone na różny asortyment. Nadruki przechodzą przez całą kolekcję nadając jej sportowy luz.

11 (1) 9 (1) 13 (1) 15 7 (1) 5 (1) 4 (1) 3 (1) 8 (1) 2 (2)

Zdjęcia: Anna Zborowska/ Modelka: Sasha Martushevskaya/ Model: Michał Wojtanowicz

Promotorem Patryka Jordana była Pat Guzik, Nikoli Gadzinowskiej, Sandry Stachury i Piotra Popiołka – Wojciech Bednarz.

Zdjęcia z wybiegu: Anna Zborowska i Wiesław Stempak

4 Komentarze

 1. magda
  28 marca 2017

  Kolekcja Sandry Stachury to dzieło sztuki.
  Aż ma się ochotę na życie w głębinach morza;)

  Odpowiedz
 2. Basiaba 1
  7 kwietnia 2017

  Patryk Jordan powala 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz