Czy jesteś the bill?

Moda | 18 sierpnia 2017 | Jeden komentarz

Kup, bo tanie -> tanie, więc wyrzuć -> wyrzuciłeś, więc kup. A rachunek za to błędne koło płacą wszyscy – od środowiska naturalnego po bengalskie szwaczki. Tylko nie my. Grzechy przemysłu odzieżowego poznańska School of Form uczyniła niemal tematem przewodnim swojej gali dyplomowej. Ze świetnym rezultatem.

DSC_8098

„Sweter do wyrzucenia dopiero po pierwszym praniu – 49.99 zł”, głosi jeden z wielu plakatów promocyjnych marki o adekwatnej nazwie The Bill. Sama nazwa byłaby dość naiwna i przesadnie buńczuczna, gdyby nie dwuznaczność: bill to przecież po angielsku rachunek. Wymyśliły ją, podobnie jak cały koncept, studentki poznańskiej School of Form Katarzyna Kwiatkowska i Natasza Rogozińska.

The Bill Concept Store (KLIK) to rodzaj happeningu, pokazującego zamknięte (czytaj: błędne) koło przemysłu odzieżowego. Kup, bo tanie -> tanie, więc wyrzuć -> wyrzuciłeś, więc kup. Tak w skrócie. A wspomniany rachunek za to płacą wszyscy – od środowiska naturalnego po bengalskie szwaczki. Tylko nie my (no, oczywiście, do czasu).

Umówimy się, sam pomysł nie jest szczególnie odkrywczy; organizacje, fundacje, niektórzy projektanci i dziennikarze mówią i piszą o tym od paru ładnych lat. To, co świeżego i błyskotliwego w The Billu to rozmach i skala wypowiedzi, obejmująca całą praktycznie listę grzechów sieciówek (i nie tylko ich), od fatalnych warunków pracy w fabrykach przez seksizm, kult chudości, nędzną jakość czy nadprodukcję i urzeczywistnienie tego w formie niemal autentycznego sklepu, stworzonego w hali SoF. Jego „klientom” na otwarciu rozdawano nawet giftpacki zawierające m.in. „kurz beauty do powiek” w pudełeczku, z adnotacją, że został zebrany podczas recycle day w fabryce w Bangladeszu oraz krzyżówkę, sprawdzającą, „czy jesteś #thebill?”. Można też było – wzorem atrakcji typowych dla warszawskich press day’ów marek modowych – zrobić sobie zdjęcie. Choć nie w Instabudce, lecz przy ustawionej planszy z widokiem jednej ze szwalni. Projektowi The Bill towarzyszył pokaz kolekcji.

DSC_8074

++ ++IMG_4470 +DSC_6385 +DSC_6504x copy +DSC_6640 +IMG_3407 +IMG_4861

DSC_8084 details3 bieliznaallbodytypes IMG_0960 saledzinsy SoF-Graduation-Show-3_0969 SoF-Graduation-Show-3_0888 sweter fot. Martyna Nawrocka

Baczyńska Kreist Zaczyński

 

Ale to nie jedyne, co ciekawego było do zobaczenia podczas gali dyplomowej tej uczelni, której miałem być zaszczyt gościem wraz z m.in. Gosią Baczyńską i Krzysztofem Stróżyną (obiektywnie rzecz biorąc, trudno o znamienitsze towarzystwo) i którą obejrzałem z wykładowcami tej szkoły, w tym z Piotrem Szaradowskim, Piotrem Zacharą i szefem wydziału projektowania Wojtkiem Dziedzicem. Wybrałem kilka najciekawszych, najlepszych prac. Za ich autorów trzymam kciuki.

Projekty Michała Wiśniewskiego:

MichalWisniewski10 MichalWisniewski11 MichalWisniewski12 MichalWisniewski14 MichalWisniewski16 MichalWisniewski18 MichalWisniewski20

 

Projekty Anny Kujawskiej:

AnnaKujawska4 AnnaKujawska6 AnnaKujawska7 AnnaKujawska9 AnnaKujawska11 AnnaKujawska12

 

Projekty Julii Selimovej i Nastasii Sakalovej:

JuliaSelimova - NastasiaSakalova3 JuliaSelimova - NastasiaSakalova5 JuliaSelimova - NastasiaSakalova9 JuliaSelimova - NastasiaSakalova13 JuliaSelimova - NastasiaSakalova15 JuliaSelimova - NastasiaSakalova19 JuliaSelimova - NastasiaSakalova20

 

Zdjęcia: Marek Makowski (wybieg), Piotr Szaradowski (Gosi Baczyńskiej, autora bloga i Krzysztofa Stróżyny).

Zdjęcia The Bill Concept Store: Katarzyna Kwiatkowska, Jakub Wittchen, Kasia Sałek, Martyna Nawrocka, Sarah Wiśniewska.

1 Komentarz

  1. Tomasz K.
    4 września 2017

    Modele nie wyglądają zachęcająco, a ich miny nie podobają mi się, ale rozumiem, że takie było założenie 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz