Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, class 'collapsArch' does not have a method 'enqueue_scripts' in /home/zaczynski/domains/michalzaczynski.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286

Materiały biurowe. Kolekcja kapsułowa „Harmony” stworzona wspólnie przez Reserved i młodych kreatywnych z pokolenia Z.

Jest coś przewrotnego w urzędach, biurach i biurowych scenografiach. Zwyczajowo – bądźmy szczerzy – kojarzone z rutyną, może i nudą, a już na pewno z brakiem polotu, od lat inspirują do tworzenia dzieł skrzących humorem i finezją. 

Może dlatego, że pod fasadą hierarchii i sztywnych reguł bezdusznych rzekomo korporacji z ich tabelkami i liczbami pulsują prawdziwe pragnienia, uczucia, emocje? Po prostu: życie?

Weźmy “9 to 5” Colina Higginsa z Jane Fondą, Lily Tomlin i, oczywiście, Dolly Parton śpiewającą hit o tym samym tytule; popisowy w jej i tak przecież imponującym repertuarze. Albo “Pracującą dziewczynę” z Melanie Griffith i Harrisonem Fordem. Czy choćby serial “The Office”, który doczekał się właśnie swojej polskiej wersji.

To na dużym i średnim ekranie; na tym najmniejszym sensacja ostatniego roku Celeste w anturażu faksów, Atari, segregatorów i paprotek bawi w rozczulającym klipie do “Love is Back”, wskrzeszając znój open space’ów dawnych lat.

Podobny klimat znajdujemy w minikampanii najnowszego dropu kolekcji Reserved RE.DESIGN Harmony curated by #PolishGenZ. Projektanci marki  stworzyli go we współpracy z młodymi zdolnymi – Oliwią Drożdż i Kacprem Kujawą. Jej bohaterowie, a zarazem autorzy, wdzięczą się w niej na tle wind, szaf, biurowych krzeseł.

“Wdzięczą” jest tu słowem akuratnym; wyglądają, jakby zaplątali się w korytarzach biurowca, pomylili pokoje i wprost z firmowego party – urodzin szefa czy zakładowej wigilii – wpadli do osamotnionych pomieszczeń. I nadal świetnie się bawili.

Łącząc kilka przeciwstawnych klimatów – od casualu i normcoru po rzeczy całkiem przecież odpowiednie na imprezę, wypełniają je swoją energią. 

-Trochę macie tu bekę z korpostylu? – pytam Oliwię i Kacpra.

-Wcale nie. Nasza filozofia i gust na serio zakładają, że te same rzeczy można nosić i do pracy, i w czasie wolnym – mówi Kacper.

-Tak naprawdę wystarczy przecież tylko kilka ubrań, ważne by były uniwersalne, dobrze przemyślane, pasowały do siebie i by fajnie w nich wyglądać w każdej sytuacji, dodając tylko detale – uważa Oliwa.

-Dlatego takie właśnie zaproponowaliśmy. Sama estetyka kampanii ma jednak sporo z kampu, ale takie też były dekady, którymi się inspirowaliśmy, ze szczególnym uwzględnieniem lat 70. i 80. – dopowiada Kacper.

W dropie znalazły się dresy glamour, tj. komplety z czarnego weluru, a także wełniane swetry, koszula z modnie wydłużonym, jak na tamte czasy przystało, kołnierzem, spodnie z rozszerzonymi nogawkami czy szale. Bez podziału na płci. Jak przystało na pokolenie Z i ich podejście do mody.

– A może dotyczy ono tylko metropolii? Może ignorowanie podziału na modę męską i żeńską, choć tak oczywiste w krajach zachodnich, w Polsce dotyczy jedynie bańki kreatywnych i wielkomiejskich? – pytam Oliwię i Kacpra.

-Dobre pytanie. Patrząc choćby na to, ilu moich rówieśników tu, w Jaworznie, buszuje po second handach i wyszukuje oryginalnych ubrań, by później nimi się wymieniać, widzę jednak, że te trendy nie dotyczą wyłącznie Warszawy czy Trójmiasta – mówi Oliwia, która po ukończeniu studiów creative direction for fashion na London College of Fashion wróciła w rodzinne strony, by pomóc rodzicom w prowadzeniu firmy odzieżowej.

Zdaniem Kacpra, także absolwenta tej uczelni, tyle że na wydziale PR i komunikacji mody, takie podejście do ubrań to dziś standard. Nikt nie przeprowadza śledztwa, czy dany krój typowy jest bardziej dla garderoby dziewczyn czy chłopaków, ani nawet niespecjalnie się nad tym zastanawia. Istotne, to czuć się dobrze.

Druga odsłona projektu Reserved RE.DESIGN przygotowanego we współpracy z przedstawicielami polskiej Generacji Z (o pierwszej przeczytasz u mnie TU) nagrodzonego właśnie prestiżową IAB MIXX Award dla jednej z najlepszych kampanii w kategorii Online Marketing with Influencer, w tym sezonie obejmuje cztery oddzielne dropy. Zatytułowane Love, Harmony, Adrenaline i Freedom, współtworzone przez oddzielne teamy młodych zdolnych, sukcesywnie trafiają do sprzedaży. 

Harmony dostępna jest od dziś tylko online na reserved.com.

Zdjęcia: Lola Banet/ Stylizacja: Oliwia i Kacper/ Wideo: Ivan Bambalin/ Scenografia Ania Witko/ Makijaż: Sonia Kieryluk/ Włosy: Michał Pasymowski. Partnerem wpisu jest Reserved.

Mojego podcastu słuchaj m.in. na Apple, Google Podcasts, YouTube <KLIK> i Spotify <KLIK>, komentarze czytaj na Facebooku <KLIK>, a ładne rzeczy, ładne miejsca i ładne stories oglądaj na Instagramie <KLIK>.

1 Komentarz

 1. Jerzy Gaweł
  20 stycznia 2022

  Czarne ciuchy na jasnym tle. Oczywiście brak szczegółów w cieniach, po prostu nie widać jaka to „kreacja”.
  Można było dobrać ciemniejsze przestrzenie biurowe albo inaczej oświetlić.
  Ktoś to sfotografował, ktoś sesję wyprodukował, ktoś zatwierdził. Komunikat dla mnie jest taki, że nie są ważne detale
  w tej czerni. Nieważny krój, nieważna tkanina. Co więc jest ważne? Budowanie nastroju wokół kolekcji? Zgoda, ale ciucha też można trochę pokazać.
  Pozdrowienia dla p.Michała!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz