Blask! Premiera ostatniego odcinka podcastu.

Zapraszam dziś na ostatni odcinek mojego podcastu Blask! Na grande finale zostawiłem opowieść o południowych Włoszech, które od 2020 roku stały się moim drugim domem. 

Rozprawiam się w nim z mitami dotyczącymi Włoch, stereotypowo uważanych za idealne miejsce do życia w otoczeniu piękna i życzliwych ludzi. Mały spoiler: w obiegowych opiniach bywa mnóstwo prawdy. 

Mówię o włoskiej mentalności, wrażliwości, estetyce. O nauce języka i mojej namiętności do filmów Felliniego czy de Siki. Oraz, oczywiście, o kuchni, która niezmiennie wzbudza wśród was emocje i (zrozumiałe) pożądanie.

Jest też o kultowych już domach za jedno euro; sprawdźcie czy warto i jaką realną cenę można za nie zapłacić.

Jednym z moich ulubionych zajęć w czasie wolnym są podróże lokalnymi pociągami, wolnymi jak ów czas właśnie. Rozsiadam się w mocno „vintage’owym” spalinowym wagoniku z lat 60. i z prędkością bliższą nawet truchtowi niż hulajnodze, mijam pola, gaje oliwne, pustkowia i osady wyjątkowo malowniczego Salento – krainy na samym końcu włoskiego obcasa. 

O tym akurat opowiadam w odcinku „O pociągach”, czwartym z serii. Wspominam w nim też moje wycieczki z przemytniczkami halek i rajstop do Serbii, z więźniami z Odessy na Krym niemal przeddzień jego aneksji, z patronką głodnych studentów Wróżką Kebabuszką do Gdyni. Jest i Star Trek kupowania biletów na pociąg w Tokio czy nie mniej skomplikowany ich zakup na lotnisku w San Francisco. Tym i innym mniej lub bardziej zabawnym i ryzykownym przygodom towarzyszy literatura Swietlany Aleksijewicz, Edwarda Goreya czy Romana Pisarskiego oraz – oczywiście – film „Pociąg” Jerzego Kawalerowicza, mój ulubiony. 

Ów tryptyk podcastu – o pierwszych trzech odcinkach pisałem TU – zamyka słuchowisko o książkach. Gdybym miał mówić o tych, które mi się podobały, powstałaby 45-minutowa wyliczanka. Dlatego wybrałem tylko dwie, za to takie, które zrobiły na mnie oszałamiające wrażenie. To „Dziś wolałabym siebie nie spotkać” noblistki Herty Mueller oraz „Szum” przyszłej – jestem o tym przekonany – noblistki Magdaleny Tulli. Ta pierwsza pisze o traumie życia w komunistycznej Rumunii, druga – o traumie wyniesionej z rodzinnego domu. Rzeczy niełatwe, ale literacko to poziom mistrzowski, wyższego już nie ma.

Partnerem podcastu jest Reserved. Możecie go słuchać na kanale YouTube marki i na popularnych platformach streamingowych. Do każdego z odcinków specjalną playlistę do posłuchania TU

Zapraszam również do słuchania innych podcastów zrealizowanych wraz z Reserved, autorstwa Magdy Mołek, Magdy Jagnickiej, duetu Agi Kozak i Angeliki Kucińskiej oraz – już wkrótce! – Harel. 

Partnerem wpisu jest Reserved.

Słuchaj moich podcastów <TU>, komentarze czytaj na Facebooku <KLIK>, a ładne rzeczy, ładne miejsca i ładne stories oglądaj na Instagramie <KLIK>.

Dodaj komentarz