Własne „ja”. Kolekcje dyplomowe SAPU 2022.

Moda, Wywiady | 17 sierpnia 2022 | 2 komentarze

Dziś dyplomy krakowskiej SAPU; od lat mam przyjemność być jurorem konkursu. Wybrałem trzy kolekcje, które najpełniej oddają – moim zdaniem – tegoroczną imprezę. Wyraźne wpływy folkloru i regionalizmów, nowoczesne eksperymenty z tkaninami i konstrukcją, a wszystko to – zgodnie z tym, o co w dzisiejszej modzie chodzi – w duchu rzemiosła, indywidualizmu podważającego tzw. normy społeczne oraz zrównoważonego rozwoju, tkanin z recyklingu, odzysku i z drugiej ręki.

– „Black Ribbon” to opowieść o kobiecie wojowniczce – mówi mi Dorota Senkara. W zamierzeniu jej kolekcja odzwierciedla bogactwo i siłę wewnętrzną bohaterki dyplomu. Balansuje ona między własnymi pragnieniami, potrzebami i ambicjami, a tym co społecznie akceptowalne. Jak tłumaczy Dorota, to walka z tymi, którzy usiłują podporządkować każdą sferę życia surowym prawom, zabierając tym samym radość życia, przyszłość i miejsce w świecie. Ceną i celem tej walki jest zatem obrona własnego „ja”.

Formy i wzory, które zachwyciłyby Florence Welch (zwłaszcza jeśli patrzeć na oprawę wizualną jej najnowszej płyty „Dance Fever”) nawiązują – tak jak i często sama artystka – do mody epoki wiktoriańskiej, a kolekcja całkowicie została wykonana przez Dorotę: w 90% z recyclingu tj. odzieży z drugiej ręki i resztek tkanin z poprzednich kolekcji.

Podczas Cracow Fashion Awards 2022 kolekcja zdobyła Wyróżnienie Rady Wysokiej Mody za kreatywność i wizjonerstwo oraz Wyróżnienie Rady Mediów. Promotorem dyplomu jest Wojciech Bednarz.

Artur Ryba, oprócz samego projektowania ubioru interesuje się malarstwem oraz haftem maszynowym, co zaowocowało stworzeniem do tej niezwykle udanej kolekcji intrygujących tkanin artystycznych.

Tematem jednocześnie surowego i romantycznego dyplomu „Metamorphosis” jest ciało człowieka i jego przemijanie; stąd dekonstrukcja. – Kwestie cielesne, takie jak defekty czy zmiany skórne, choroby ciała i organów, metaforycznie przeniosłem na ubiór. Dodałem do nich elementy abstrakcji. Chciałem, aby motyw przemijania był dopełnieniem do obranej inspiracji, stąd w kolekcji użyłem przeźroczystych tkanin i gradientów – wyjaśnia Artur.

Część z nich została całkowicie wykonana osobiście przez niego. Spektrum materiałów? Od delikatnych tiulów, organzy jedwabnej czy podszewki użytej jako materiał zewnętrzny, po tkaniny płaszczowe, żakard i wełny, z których powstały marynarki.

Zarówno jury mediów jak i projektantów uznało kolekcję za najlepszy tegoroczny dyplom SAPU. Jego promotorką jest Anka Walicka.

„Wspomnienia” Jakuba Suchary nawiązują do kultury śląskiej z elementami folkloru szkockiego, reprezentowanego tu przez kilty, od których autor rozpoczął swoją historię z modą. – Pierwszą rzeczą uszytą przeze mnie był kilt na Andrzejki. Szyty na starej singerce na pedał u prababci mojej przyjaciółki, z materiału wygrzebanego ze „szranku jej omy”, tj. z szafy jej prababci. I tenże kilt, uszyty na innej maszynie, w innym kroju, ale z tego samego materiału, pojawił się w kolekcji – opowiada Jakub.

Jakby nie było wystarczająco ciekawie, pojawiające się na koszulach koguty, bażanty i pawie wynikają z jego zamiłowania do hodowli drobiu. – Kogut z koszuli i spodni, którego umieściłem na swoim nadruku, to Minor, moja ulubiona rasa kur, którą pamiętam z lat dzieciństwa i którą aktualnie posiadam – wyznaje Suchara. Swetry i bezrękawnik w kolekcji to z kolei emanacja wspomnień z liceum i wizyt u wujostwa.

Efekt? Równie nonszalancki, co eklektyzm inspiracji. Za punkt wyjścia konstrukcji i kolorystyki posłużyła twórczość Dries van Notena. – Pokazał mi, że można szaleć. Nie ma w niej stereotypowej męskości. Mężczyzna może ubierać się jak chce, może wyrażać siebie przez rozmaite zestawienia wzorów i barw, pozostając przy tym mężczyzną – twierdzi Kuba. Promotorką dyplomu jest Anka Walicka.

Blog michalzaczynski.com jest medialnym partnerem gali Cracow Fashion Awards.

Zdjęcia: Marzena Kolarz, Agata Cieślak, Kamil Chrypliwy, Paulina Maciejewska, Ana Zborowska, Mateusz Pielesz.

Słuchaj moich podcastów <TU>, komentarze czytaj na Facebooku <KLIK>, a ładne rzeczy, ładne miejsca i ładne stories oglądaj na Instagramie <KLIK>.

2 Komentarze

 1. Mateusz Pieles
  18 sierpnia 2022

  Dzień dobry,
  Uprzejmie proszę o dodanie autora zdjęć pracy Jakuba Suchary.
  Fotograf: Mateusz Pielesz

  Z poważaniem,
  Mateusz Pielesz

  Odpowiedz

Dodaj komentarz