Jak dbać o wełnę? 36 sposobów, dzięki którym wydłużysz życie swetrom, płaszczom czy marynarkom. I oszczędzisz pieniądze.
Ubrania i dodatki z wełny mogą służyć długie lata, jeśli nie dziesięciolecia. I słusznie, bo zwykle są też kosztowne. Dlatego warto wiedzieć, jak o nią dbać.
Oto praktyczny – i kompletny – przewodnik po czyszczeniu, praniu, suszeniu i codziennej pielęgnacji wełen: zarówno tych delikatnych, jak kaszmir czy alpaka, jak i bardziej odpornych, choćby merino.
CZYSZCZENIE/ KONSERWACJA
Wełna ma właściwości samoczyszczące. Brud wnika w nią powoli i powierzchownie, przez co łatwo można go usunąć. W przypadku płynów – choćby chusteczkami kosmetycznymi. Zwłaszcza jeśli zadziałasz natychmiast. To wyróżnia wełnę wśród innych tkanin, dlatego nie ma sensu prać jej zbyt często.
Dla odświeżenia – rada w sam raz na obecną aurę – wełniane ubrania możesz wystawić w mroźny dzień – na balkon czy w ogródku. Oczywiście, nie na długo, by nie zamarzły.
Z technik bardziej zaawansowanych, dobrym pomysłem jest odświeżenie ich parą wodną.
Pewnych ubrań nie upierzesz ani ręcznie, ani w pralce. Choćby garnituru. Samą skomplikowaną konstrukcję marynarki takie pranie obróciłoby w ruinę. Dlatego oddawaj ją do pralni chemicznej. Jako często? Zależy, czy jest brudna. I czy nosisz ją z koszulą, której kołnierzyk oddziela kołnierz marynarki od szyi a mankiety – ręce od rękawów garnituru (zapobiegając pobrudzeniu), czy z T-shirtem. Opcja 1 – czyść nawet raz na rok. Opcja 2 – tak jak ja, jakieś dwa razy w sezonie.
W pralniach chemicznych czyść także płaszcze.
PRANIE RĘCZNE
Polecane szczególnie w przypadku wrażliwych z natury kaszmirów i alpak. Wymaga to ostrożności, bo niewłaściwie prane i suszone kurczą się – jak to wełna – filcują i tracą pierwotny kształt.
Pierz je w chłodnej lub letniej wodzie, przewrócone na lewą stronę, w płynie przeznaczonym do prania wełny (nie zawierają niszczących je substancji, jak w zwykłych proszkach i działają w niskich temperaturach).
Jeśli chcesz usunąć z kaszmiru plamę, zrób to przy pomocy neutralnego szamponu, bo włókno kaszmiru przypomina strukturę włosa. Szamponu, zwłaszcza tego dla dzieci, możesz użyć podczas całego cyklu prania, zamiast płynu do wełny.
Nie stosuj środków zmiękczających – kaszmir jest wystarczająco miękki.
Pierz krótko, delikatnie wygniatając, a następnie kilkakrotnie płucząc wełniany produkt w czystej wodzie. Powinna mieć cały czas zbliżoną temperaturę, by nie doprowadzić do skurczenia się wełny.
Nigdy nie trzyj, bo zniszczysz włókna, pozaciągasz włoski, rozciągniesz ubranie.
Na koniec zawiń ubranie w gruby ręcznik i ostrożnie odciśnij nadmiar wody. Nie wyżymaj i nie wykręcaj.
PRANIE W PRALCE
Pranie ręczne jest jednak żmudne, czasochłonne, mało wdzięczne. Dlatego jeśli tylko metka pozwala (znajdziesz na niej wszystkie istotne informacje odnośnie pielęgnacji, dlatego nigdy jej nie wycinaj), pierz w pralce. Skoro wełna na owcach wytrzymuje deszcz, wiatr czy śnieg, wytrzyma także i ją.
Nie ładuj całego bębna, bo to dla wełny duże obciążenie. Zabezpiecz też wszystkie elementy (na przykład, pozapinaj suwaki, starannie pozapinaj rzepy, zwiąż bądź wyciągnij sznurki), które potencjalnie mogłyby uszkodzić delikatne ubrania.
Drobne wełniane rzeczy, szczególnie gdy są cenne, możesz uprać w specjalnym worku.
Pierz – tak jak i ręcznie – na lewej stronie (zapobiegniesz zmechaceniom), w programie „wełna” lub „delikatne”, w max 40 stopniach.
Zrezygnuj z wirowania powyżej 800 obrotów.
SUSZENIE
Nie susz na pełnym słońcu ani przy/na samym grzejniku. Mocna ekspozycja na wysoką temperaturę potrafi miejscowo przyczynić się do zmiany koloru ubrania, tj. wyblaknięcia.
Naturalne suszenie na sznurze jest ekologiczne i oszczędza pieniądze.
Jeśli ubranie ma guziki i kołnierzyk – na przykład koszulka polo – zapnij je i uformuj kołnierzyk. To pomoże w późniejszym prasowaniu.
Swetry susz na płasko. Powieszone – rozciągną się.
PRASOWANIE
Używaj parownicy. Gorąca para zabija niemal wszystkie bakterie. Uwalnia też od niechcianych zapachów. Pomocna zwłaszcza przy garniturach i płaszczach.
Jeśli nie masz jej lub wolisz prasować tradycyjnie, uważaj na szwy, bo możesz je wyświecić. Prasuj przez wilgotną bawełnianą ścierkę czy płótno.
Kaszmiru nie prasuje się w tradycyjny sposób. Patentem na zagniecenia jest parowanie, podczas którego para z żelazka – nie dotykając powierzchni ubrania – odświeża wełnę. Dzięki temu jej włókna prostują się i odzyskują blask.
Odświeżaj ubrania w zaparowanej, nagrzanej łazience. Łatwo usuniesz zagniecenia. Wełniane spodnie też wrócą – przynajmniej w jakimś stopniu – do formy; patrz: wypchane kolana.
PRZECHOWYWANIE I CODZIENNE DBANIE
Tkaninowe płaszcze – wieszaj, dzianinowe swetry – kładź na półce.
Płaszcz powinien wisieć na odpowiednim wieszaku (tj. z szerokimi ramionami; wąskie go odkształcą), jego rękawy – luźno zwisać, a kołnierz być odpowiednio ułożony, bo zdeformowany w czasie przechowywania płaszcz będzie źle układać się na sylwetce.
Delikatne swetry z kaszmiru i alpaki najlepiej układać na górze, tak aby nie przygniatać jedwabistych włosków.
Zgodnie z radą Woolmarku, daj wełnie odpocząć. Wykonane z niej produkty odłóż na dobę, zanim znów założysz. Pozwoli to włóknom odzyskać formę i sprężystość.
Dokładnie przeglądaj wełniane ubrania po każdym ich noszeniu. Plamy po jedzeniu przyciągają mole, dlatego upewnij się, że do szafy wkładasz rzeczy czyste. Zwłaszcza po zimie, gdy nie masz zamiaru nosić ich przez kolejne miesiące.
Kulki na mole zwykle mają skrajnie intensywny zapach; lepsze będą saszetki lawendowe lub drewno cedrowe, na przykład w krążkach. To ostatnie jednak potrafi wysuszać ubrania skórzane.
Oddziel, a najlepiej schowaj ubrania, których nie założysz ze względu na porę roku. Nie o to chodzi, by wnętrze twojej szafy wyglądało jak z Instagramu (choć w sumie – czemu nie), lecz by wełniane swetry, płaszcze czy koszule nie gniotły się niepotrzebnie i nie ocierały o inne.
Możesz zapakować je próżniowo, wtedy zajmą mniej miejsca. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie dla rzeczy delikatnych, które trudno później przywrócić do formy, a i same torby czy pokrowce potrafią łapać wilgoć. Ubrania w nich też nie oddychają. Tu lepsze będą worki bawełniane.
Niezłym pomysłem jej owijanie ubrań w delikatny papier, by ochronić je przed pożółknięciem i zadrapaniem przez suwaki i tym podobne elementy ubrań, z którymi sąsiadują.
Kulkowanie się wełny i kaszmiru jest naturalnym procesem. Pozbywaj się zmechaceń specjalnym grzebieniem do wyczesywania wełny albo golarką do ubrań. Zwykłe maszynki do golenia – zabronione.
Płaszcze czy marynarki dobrze jest czasem wyszczotkować. Zwłaszcza w miejscach najbardziej narażonych na ugniatanie włosa.
Więcej praktycznych porad odnośnie pielęgnacji garderoby – nie tylko tej wełnianej – znajdziesz na https://dbajoubranie.pl/
Męskie swetry, bluzy, spodnie dresowe czy płaszcze z wełną znajdziesz w kolekcji Premium Reserved TU.
Zdjęcia: Reserved oraz Sam Carter, Anshita Nair, Hayley Clues, Dan Gold/ Unsplash. Partnerem wpisu jest Reserved.
Słuchajcie moich podcastów <TU>, komentarze czytajcie na Facebooku <KLIK>, a ładne rzeczy, ładne miejsca i ładne stories oglądajcie na Instagramie <KLIK>.
8 Komentarze
Ewa Zbaraszewska
16 grudnia 2022Wełna to mój ulubiony materiał nawet w lecie , dobrze przygotowane merytoryczne podpowiedzi 🙂 pozdrawiam Ewa Zbaraszewska
michalzaczynski
17 grudnia 2022cieszę się, że mogłem pomóc. do usług.
babaruda
8 stycznia 2023Twoje rady generalnie są dobre, aczkolwiek nie zgodziłabym się z radą dotycząca wybierania programu w pralce. Mimo wszystko TYLKO program do prania wełny i pomimo zaleceń producenta- pranie TYLKO w zimnej wodzie, ponieważ zmiana temperatury po praniu w 40 stopniach a płukania w niepodgrzanej wodzie doprowadzi do sfilcowania delikatnych włókien wełny. Do tego samego dojdzie gdy wybierzemy program do prania delikatnych tkanin, ten nie nadaje się do prania wełny. Wiem to, niestety, z własnego doświadczenia
michalzaczynski
9 stycznia 2023Generalnie się zgadzam; nie pisałem nic o 40 stopniach, też uważam, że to za dużo. Jednak program delikatne w przypadku np. dresów z wełny merynosa się sprawdzi. Oczywiście, im więcej ostrożności przy praniu wełny, tym lepiej.
Mon123
24 maja 2024Też bardzo lubię wełniane ubrania. Mogę polecić świetnej jakości swetry wełniano-kaszmirowe oraz marynarki polskiego sklepu http://www.herse.com Mają też kilka sklepów stacjonarnie
michalzaczynski
3 czerwca 2024Herse, wiadomo, klasa. A prywatnie – cudowni ludzie 🙂
Mongolian
23 lipca 2024Inspirujące porady! Wełna jest wspaniałym włóknem, o które trzeba umiejetnie zadbać.
michalzaczynski
29 lipca 2024dziękuję i podpisuję się pod powyższą recenzją 🙂